Nowe auta dla hospicjum

pm hospic024

2018-11-27T11:47:42:68 , Fot. Piotr Michalski Przekazanie samochodow FORD Hospicjum im . Malego Ksiecia .

Z pozoru to zwykłe auta. W tym miejscu jednak nabierają szczególnego znaczenia. Umożliwiają lekarzom niesienie pomocy na czas małym pacjentom w ich domach. Dwa samochody osobowe trafiły do Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie.

– Podstawowym narzędziem pracy dla pielęgniarki czy fizjoterapeuty jest telefon komórkowy i samochód – wyjaśnia ojciec Filip Buczyński, założyciel i prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie. – Auto jest niezbędne, by szybko i sprawnie dojechać do chorego w wymiarze opieki domowej, którą realizujemy w naszej placówce. Mamy pod swoją opieką 46 dzieci w domach rodzinnych. Stacjonarnie na oddziale przebywa 11 pacjentów. To łącznie blisko 60 osób, którymi aktualnie opiekujemy się. Ekipy medyczne pracują w terenie dla dobra naszych podopiecznych.

– Transport jest niezwykle ważny. Możemy liczyć na pomoc o każdej porze dnia i nocy. To szczególnie istotne w chorobie dziecka – podkreśla Agnieszka Gąsiorowska, mama 10-letniej Agaty, która choruje na mózgowe porażenie dziecięce. – Ważna jest także pomoc psychologiczna dla całej rodziny oraz wsparcie w postaci np. materacy i środków higienicznych.

 – 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Cały czas jesteśmy z chorymi dziećmi i ich rodzicami – mówi Anna Bartnik, lekarz medycyny rodzinnej i opieki paliatywnej w hospicjum. – Nasi pacjenci to ci, u których zdiagnozowano chorobę nieuleczalną. Współczesna medycyna nie może pomóc takim dzieciom. My otaczamy opieką zarówno naszych podopiecznych, jak i ich rodziców. W każdej chwili możliwa jest wizyta m.in. psychologa i fizjoterapeuty. W czasie pilnego wezwania reagujemy natychmiast. Sami niesiemy pomoc, ale także wspierają nas inni lekarze, którzy z nami współpracują. Ratujemy życie i zapewniamy komfort w trudnych chwilach.

W hospicyjnej opiece domowej samochód stanowi podstawowe narzędzie pracy m.in. dla fizjoterapeuty Mikołaja Hałasa. – Warunki jazdy bywają różne. Przemieszczamy się po całym województwie lubelskim. Sprawdzone auto to podstawa.

Koszt zakupu pojazdów to ponad 120 tysięcy złotych. Jeden z samochodów został zakupiony za pieniądze pochodzące z 1% podatku. Drugie auto ufundowała firma Elmex.

ZAlew / opr. MatA

Nowe auta dla Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, Lublin, 27.11.2018, fot. Piotr Michalski

Exit mobile version