Nowoczesny tomograf, który rozpozna nowotwór! Prototyp już działa

jpet

Fizycy z UMCS-u wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zbudowali prototyp nowoczesnego, taniego tomografu pozytonowego.

Dostępne obecnie na rynku tomografy służące do pozytonowej tomografii emisyjnej, wykorzystują w detekcji promieniowania drogie kryształy nieorganiczne.

W urządzeniu opracowywanym przez lubelskich i krakowskich fizyków, zostały one zastąpione znacznie tańszymi polimerami organicznymi, co znacznie zmniejszy koszty zarówno produkcji tomografu, jak i samego badania.

Czym nowe urządzenie o nazwie J PET będzie różnic się od tych obecnie działających na rynku?

– Innowacyjność naszego obecnego projektu polega na tym, że chcemy dołożyć dodatkową metodę obrazowania polegającą na możliwości rozróżnienia typu nowotworu – wyjaśnia profesor Bożena Jasińska, kierownik Zakładu Metod Jądrowych w Instytucie Fizyki UMCS. – Z czasem dojdziemy do tego, że będzie można odstąpić od biopsji. Pomysł wziął się od osób pracujących z pozytonami, czyli antymaterią, które lubią stosować metodę pozytonowej tomografii emisyjnej. Uważamy, że technika ta daje najdoskonalsze wyniki diagnostyki ciała. Ze względu na komplikacje urządzenia jest to drogie badanie. Zaczęliśmy od marzeń o budowie takiego urządzenia, lecz jednocześnie z chęcią, aby było powszechnie dostępne i tanie. Wykorzystaliśmy plastik, a dodatkowo możemy użyć go w dużych fragmentach, ponieważ docelowo chcemy, aby skaner służył do badania całego ciała na raz.

Jest już pierwszy egzemplarz

– Zbudowany jest już pierwszy egzemplarz na Uniwersytecie Jagiellońskim – dodaje prof. Bożena Jasińska. -Rozpoczęły się pierwsze testy na fantomach. Obecnie jesteśmy na etapie przygotowania procedur informatycznych do obrazowania, aby w efekcie końcowym uzyskać łatwo czytelny obrazek. To byłby duży krok naprzód w diagnostyce medycznej – zaznacza. 

W projekt zaangażowane są jeszcze dwie zagraniczne jednostki. Za około 2 lat mają rozpocząć się badania na pacjentach.

Więcej na temat tej metody i innowacyjnego urządzenia – w programie „Eureka” na antenie Radia Lublin dziś o godz. 21.40.

SzyK / opr. KS

Fot. www.umcs.pl / archiwum

Exit mobile version