O niepodległości naukowo i artystycznie

konfere

Koncerty, wernisaż, wystawy, „Wieczornica Niepodległościowa” oraz spotkania naukowe związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę to wydarzenia, w których mogą dziś (08.11) wziąć udział mieszkańcy regionu. 

Spotkania naukowe

Pierwszym z nich jest konferencja naukowa pt. „Ludowa wizja Niepodległej. Rząd ludowy w Lublinie”. Prelegenci przybliżą postać Ireny Kosmowskiej i koncepcje systemów wyborczych partii nurtu ludowego u progu niepodległości, a także opowiedzą o Tymczasowym Rządzie Ludowym Republiki Polskiej w Lublinie w pamiętnikach. Konferencja rozpocznie się na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przy placu Litewskim, o godzinie 11.00.

Natomiast popołudniu profesor Stefan Stępień wygłosi wykład zatytułowany „Lubelski zamach stanu. Powstanie tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej w Lublinie”. Naukowiec w ostatnich latach skupia się na badaniu życia politycznego międzywojennej Polski ze szczególnym uwzględnieniem regionu lubelskiego. Początek prelekcji profesora w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Narutowicza w Lublinie, o godzinie 17.00.

Wydarzenia artystyczne

Przed zamojską publicznością wystąpi Lubelska Federacja Bardów. W programie koncertu znajdą się nie tylko utwory patriotyczne, ale też rozrywkowe. Podczas wydarzenia zostanie podsumowany konkurs pt. „Drogi do Niepodległej…”. Początek koncertu w Klubie Batalionowym przy ul. Piłsudskiego w Zamościu, o godzinie 18.00. 

Mieszkańcy Puław mogą wziąć udział w „Wieczornicy Niepodległościowej”. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika oraz Państwowej Szkoły Muzycznej im. Romualda Twardowskiego przygotowali wystawy okolicznościowe i artystyczny występ patriotyczny o Niepodległej. Wydarzenie rozpocznie się w siedzibie szkoły przy ul. Zabłockiego w Puławach, o godzinie 17.00.

Natomiast w Lublinie zaplanowano wernisaż wystawy pokonkursowej, występy pianistów i gitarzystów oraz prezentacje recytatorów. Wydarzenia organizuje Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” we współpracy z lubelskim oddziałem Instytuty Pamięci Narodowej. Początek w siedzibie MDK-u przy ul. Grodzkiej w Lublinie, o godzinie 17.00.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny. 

MaK / opr. KS/WP

Mat. ilustracyjny: archiwum

Exit mobile version