W listopadzie 2017 roku pożegnaliśmy podpułkownika Franciszka Kornickiego, pochodzącego z Wereszyna w powiecie hrubieszowskim, w czasie II wojny światowej pilota Dywizjonu 303 i dowódcę Dywizjonu 308. Po wojnie został mianowany majorem brytyjskich sił lotniczych.
– Urodził się na peryferiach, a walczył o Londyn i stał się symbolem Królewskich Sił Powietrznych – mówi naczelnik Biura Edukacji Narodowej w lubelskim IPN-ie, profesor Tomasz Panfil. – Ostatnia walka pułkownika Kornickiego została stoczona w 2017 r., w roku jego setnych urodzin. Odbył się wówczas wielki plebiscyt na najsłynniejszego pilota legendarnego myśliwca Spitfire, ogłoszony z okazji stulecia brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych. I dzięki mobilizacji Polaków, zarówno tych mieszkających na Wyspach Brytyjskich, jak i w kraju, olbrzymią przewagą głosów wygrał go właśnie Franciszek Kornicki.
CZYTAJ: Polski pilot wygrywa plebiscyt brytyjskiego Muzeum RAF
CZYTAJ: Franciszek Kornicki upamiętniony w Wielkiej Brytanii
Franciszek Kornicki zmarł w wieku stu lat, 16 listopada 2017 roku. Zmarł w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkał od czasu II wojny światowej.
AlF / opr. ToMa
Fot. Fot. Pk104 /wikipedia.org/