Oficjalne odsłonięcie Masztu Niepodległości

pm maszt033 5

2018-11-11T14:33:17:28 , Fot. Piotr Michalski

Armatni salut narodowy – 21 wystrzałów usłyszeli zgromadzeni na uroczystym odsłonięciu Masztu Niepodległości w Lublinie.

35-metrowy Maszt Niepodległości stanął na rondzie noszącym imię Romana Dmowskiego, jednego z Ojców Niepodległości Rzeczypospolitej. Na maszcie została umieszczona biało-czerwona flaga o powierzchni 50 metrów kwadratowych.

Inicjatywa budowu masztu wyszła od Fundacji „Ruchu Solidarności Rodzin”, podjęli ją sponsorzy: puławskie Azoty, PGE Dystrybucja SA i Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. na apel honorowego komitetu i przewodniczącej Sejmowej Komisji Komisji Kultury i Środków Przekazu, Elżbiety Kruk.

Elementem uroczystości było umieszczenie pod Masztem kapsuły czasu. Znalazły się w niej m.in.: pismo od Prezesa Rady Ministrów, Uchwała Sejmu RP oraz pismo od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

List okolicznościowy od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego do mieszkańców Lublina odczytała  przewodnicząca Społecznego Komitetu Budowy Masztu, poseł Elżbieta Kruk. – Ten piękny monument, zlokalizowany u zbiegu alei Solidarności i Tysiąclecia oraz alei Unii Lubelskiej, symbolicznie wieńczy to, co z ideą solidarności i niepodległości się łączy, a więc pragnienie wolności, poszanowanie godności każdego człowieka, a zatem i narodu, a także myśl o wspólnotowym działaniu. „Razem jedni z drugimi, a nie jedni przeciw drugim”, jak nauczał nasz rodak św. Jan Paweł II – napisał Jarosław Kaczyński.

Uroczystość zgromadziła tysiące mieszkańców miasta. Byli oni zachwyceni Masztem Niepodległości. – Chwalimy się nim. Będę tutaj z wnukami przychodzić. Podoba się nam. To bardzo fajny pomysł. Warto było wydać pieniądze i po stu latach coś takiego zrobić.

Odsłonięcie i poświęcenie masztu odbyło się w obecności władz Lublina, województwa i mieszkańców. Chwilę tę rekonstruktorzy z Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległość uczcili artyleryjskim salutem 21 wystrzałów oddanych z historycznego działa przeciwlotniczego Bofors, używanego w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Salut poprzedziła komenda: Na cześć Rzeczypospolitej Polskiej, w stulecie odzyskania niepodległości! Artylerzyści plutonu salutowego umundurowani byli w mundury jednostek 2 Korpusu Polskiego.

LeW / TSpi / opr. SzyMon / ToMa

Fot. Piotr Michalski

CZYTAJ TAKŻE:

Lublin: obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Lublin: msza święta w intencji Ojczyzny

Historyczny pastorał z 1918 roku użyty w czasie mszy w intencji Ojczyzny

Lublin: uroczysta sesja rozpoczęła oficjalne obchody święta niepodległości

Exit mobile version