Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie spoczął żołnierz AK i WiN, Zaporczyk, nestor lubelskiej adwokatury, mecenas Ireneusz Bieniaszkiewicz, który zmarł w ubiegły piątek (16.11) w wieku 93 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na cmentarzu przy ul. Lipowej w południe.
Jako kpr. pchor. był członkiem Armii Krajowej, patrolu “Kordiana” oddziału Kedywu “Zapory” – przypomniał pełnomocnik wojewody lubelskiego do spraw ochrony dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów, Waldemar Podsiadły.
Mecenas Bieniaszkiewicz pochodził z rodziny wojskowej. Urodził się w Pabianicach. W Lublinie ukończył gimnazjum Jana Zamoyskiego i prawo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od czerwca 1943 roku jako kpr. pchor. pseudonim „Bey” był członkiem Armii Krajowej, patrolu „Kordiana” oddziału Kedywu „Zapory” – legendarnego cichociemnego i partyzanta AK i WiN.. Jesienią 1944 roku Ireneusz Bieniaszkiewicz został aresztowany przez NKWD i wywieziony do łagrów ZSRR. Z zesłania powrócił 13 lutego 1946 roku.
Mecenas swoje wspomnienia z tego okresu przekazał między innymi do archiwum historii mówionej Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” i lubelskiej Adwokatury.
Czynnym adwokatem był od 1959 roku. W przełomowych latach 1989 – 1992 pełnił urząd dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie. W latach 1995 – 2001 był członkiem Naczelnej Rady Adwokackiej. Od 2001 roku wykonywał obowiązki w adwokackim Wyższym Sądzie Dyscyplinarnym.
Podczas Gali Wolności zorganizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką w 2014 roku w Filharmonii Narodowej dla uczczenia 25-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów, mec. Ireneusz Bieniaszkiewicz został uhonorowany specjalnym podziękowaniem i pamiątkowym medalem. Mecenas był wielokrotnie odznaczany: Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Zesłańców Sybiru. W 1998 roku udekorowany został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
LeW / TSpi / opr. PaW