Polscy Żydzi dla Niepodległej. Konferencja naukowa w Lublinie

img 6910 2

„Polscy Żydzi dla Niepodległej (1918–1939)” – to hasło sesji naukowej, która odbywa się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

– Często niesłusznie zapominamy o wkładzie tej społeczności w odzyskanie przez Polskę niepodległości – mówi organizatorka sesji, kierownik Pracowni Działań Mniejszości Narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej KUL, dr hab. Sabina Bober: – Żydzi byli drugą grupą po Polakach, którzy najliczniej wspierali Polskę w dążeniach niepodległościowych. Wspierali w walkach zbrojnych, ale również materialnie – mamy konkretne przykłady – m.in. we Lwowie osiem cechów żydowskich zorganizowało pomoc charytatywną.

Także działalność na polu kultury i literatury ma ogromne znaczenie:

– Franciszka Arnsztajnowa pamiętana jest jako odkrywczyni talentu Józefa Czechowicza, a jej twórczość została prawie całkiem zapomniana – ubolewa profesor Józef Fert: – Jeśli czyta się jej wiersze nie wiedząc kto je napisał, to można przysiąc, że jest to uczennica Lenartowicza, Konopnickiej i Mickiewicza. To są absolutnie te same motywy, ten sam nastrój i ta sama tonacja emocjonalna.

Konferencja odbywa się w Centrum Transferu Wiedzy KUL. Uczestniczą w niej historycy, literaturoznawcy oraz kulturoznawcy. Spotkanie potrwa do jutra (21.11).

JZon (opr. DySzcz)

Na zdj. Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Polscy Żydzi dla Niepodległej (1918-1939)”, Lublin, 20.11.2018, fot. Mirosław Trembecki

Exit mobile version