Pomoc dla pacjentów z chorobami genetycznymi? W Lublinie trwa dyskusja

szpit

Jak skutecznie pomagać pacjentom z chorobami genetycznymi? Nad tym zastanawiają się w Lublinie lekarze, terapeuci i przedstawiciele organizacji pomagających chorym.

– Coraz częściej stosowane jest leczenie celowane, którego podstawą jest wczesna diagnoza – mówi profesor Janusz Kocki, kierownik Katedry Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Wiele chorób genetycznych, o których mówiliśmy, że są nieuleczalne, w tej chwili wcześnie rozpoznane dają możliwość wprowadzenia np. diety eliminacyjnej, dedykowanej rehabilitacji czy działania na sferę intelektualną. Teraz nie czekamy, aby leczyć objawowo do wieku 19-20 lat, gdyż osoby znajdowały się w ośrodkach z dużą niepełnosprawnością będąc obciążeniem dla rodziny. Teraz wczesne rozpoznanie pozwala na przywrócenie pacjenta społeczeństwu.  

Podczas odbywającej się w Lublinie konferencji pod tytułem „Genom, niepełnosprawność, edukacja, pacjent, technologie”, poruszane są także problemy rozwoju dzieci, logopedii, chorób cywilizacyjnych, ale nawet wpływu układu komunikacyjnego na komfort i jakość życia mieszkańców.

JZon / opr. KS

Fot. pixabay.com

Exit mobile version