„To bardzo fajna przygoda”. Nieprzetarty Szlak pod znakiem piosenki

img 0664 4

Kiedy pojawiają się na scenie, nie widać ich niepełnosprawności. Potrafią wręcz „zaczarować” publiczność, bo sztuka jest dla ludzi wrażliwych i autentycznych – w Lublinie rozpoczęły się 21. Międzynarodowe Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku.

Motywem imprezy są „Baśnie i legendy”. Dzisiaj  (30.11.) od rana trwały próby i mierzenie strojów. Artyści nie tylko ćwiczyli, ale także pomagali kolegom, którzy przyjechali do Lublina.

Wśród artystów-wolontariuszy jest Michał. – Przygotowujemy się bardzo mocno i prężnie działamy z próbami dzień w dzień. Witam gości i przy okazji pracuję nad swoim występem. Podczas festiwalu można ciekawych ludzi, wymienić się doświadczeniami, obejrzeć ciekawe spektakle. Rozwijam się przy tym.

Spotkania to przede wszystkim możliwość prezentacji artystycznej osób niepełnosprawnych, ale także integracja i warsztaty. – Jesteśmy pod wrażeniem zapału uczestników – mówią organizatorki Izabela Modrzewska i Karolina Czajka.

– Spotkania są dla nich ogromnym przeżyciem, ale dla nas również jest to ogromne wydarzenie. Zostaje w pamięci. Każde spotkanie, każdy występ są inne. Niesamowite, piękne, wzruszające. My same bardzo długo przygotowujemy się do tych spotkań, więc myślę, że każda występująca grupa przygotowuje się jeszcze dłużej – mówi Izabela Modrzewska.

– Są to ludzie, którzy zupełnie inaczej wszystko przeżywają, zupełnie inaczej się cieszą. To nie są profesjonaliści. To nie tylko amatorzy, ale i osoby niepełnosprawne, które, moim zadaniem, czują wszystko dwa, trzy, dziesięć razy mocniej. Dla nich wyjście na scenę i pokazanie się szerszej publiczności jest z jednej strony wielkim wydarzeniem, z drugiej wielką nagrodą – dodaje Karolina Czajka.

– To bardzo fajna przygoda. Młodzi muzycy czy aktorzy mogą zaprezentować swoje umiejętności, poznać nowych ludzi, zaprzyjaźnić się. Ale jest to też taka szkoła samodzielności. Jest to też bardzo twórcze dla nas, nauczycieli, bo widzimy, jak uczestnicy zachowują się w nowych sytuacjach – stwierdza Katarzyna Serwacka, nauczycielka w Zespole Szkół Specjalnych w Kraśniku.

W ciągu dwóch dni na scenie wystąpi blisko 100 osób zarówno z Polski jak i Ukrainy. Dziś (30.11.) artyści biorą udział w różnego rodzaju warsztatach. To m.in. warsztaty taneczne, bębniarskie i ruchowo-muzyczne.

Impreza trwa w Centrum ARTEterapii przy ul. Nowy Świat 34C.

RMaj / opr, ToMa

Na zdj.:XXI Międzynarodowe Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku, Lublin, 30.11.2018, fot. Mirosław Trembecki

Exit mobile version