UMCS: „Równouprawnienie kobiet w Polsce. Między teorią a praktyką”

img 20181108 134601

O równouprawnieniu kobiet rozmawiają specjaliści w Lublinie. Uczestnicy konferencji przygotowanej przez Wydział Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej mówią między innymi o politycznej reprezentacji kobiet, równouprawnieniu i stereotypach dotyczącym kobiet w polskiej prasie, polityce, nauce i gospodarce oraz inicjatywie 100-lecia głosu Polek. Sesja jest organizowana w 100-lecie praw wyborczych kobiet w Polsce.

– Błędne jest sformułowanie, że kobiety prawa wyborcze dostały. One zostały przez nie wywalczone – mówi dr Elżbieta Pawlak-Hejno z Zakładu Komunikacji Społecznej UMCS. – To jest bardzo ważne, żeby poznawać swoją historię również pod tym względem – dodaje.

Podczas sesji naukowcy przyjrzeli się też jak wygląda sytuacja kobiet w polityce. – Jeśli chodzi o Polskę, to niestety rola kobiet w polityce jest marginalna – mówi dr hab. Krystyna Leszczyńska z Wydziału Politologii UMCS. – Kobiety stanowią 11% członków wszystkich rządów od 1989 roku. Kobiety nie stoją na czele partii politycznych – dodaje.

Konferencja została zorganizowana także w ramach obchodów jubileuszu 25-lecia Wydziału Politologii UMCS. 

MaK / opr. PaW

Fot. Magdalena Kowalska

Exit mobile version