Na temat przemian politycznych w Ameryce Łacińskiej i szeroko pojętych stosunków międzynarodowych w kontekście tego regionu rozmawiają w Lublinie naukowcy z Europy i zza oceanu.
Jak mówi organizatorka konferencji, profesor Katarzyna Krzywicka, pomimo odległości jaka nas dzieli od państw Ameryki Łacińskiej, jest wiele punktów stycznych, szczególnie w sferze polityki: – Sądzę, że biorąc pod uwagę dynamikę współczesnych stosunków międzynarodowych, regiony, które do tej pory traktowaliśmy jako peryferyjne, zmieniają swoje miejsce w globalnym układzie stosunków międzynarodowych, dlatego warto w państwach Europy Środkowo-Wschodniej rozwijać badania latynoamerykańskie, szczególnie dlatego, że procesy transformacji politycznych, które przebiegają w państwach Europy Środkowo-Wschodniej oraz państwach Ameryki Łacińskiej mają wiele wspólnych cech.
Od strony ekonomicznej także rozwijają się kontakty z Ameryką Łacińską. W Meksyku, Brazylii czy Argentynie jest spore środowisko polonijne. Niejednokrotnie nasi rodacy zajmują eksponowane stanowiska i zależy im na rozwoju kontaktów, także handlowych z Polską.
III Międzynarodowa Konferencja Latynoamerykanistyczna odbywa się w Pałacu Czartoryskich przy placu Litewskim
JZon (opr. DySzcz)
Fot. www.umcs.pl