W Nałęczowie kardiolodzy leczą najnowocześniej w Polsce

chirurgia

Ośrodek Kardiologii Inwazyjnej Ikardia w Nałęczowie, jedna z najnowocześniejszych takich placówek w Polsce, oficjalnie zainaugurował działalność w nowym budynku.

Inwestycja powstała dzięki unijnemu wsparciu. W uroczystości przecięcia wstęgi wziął udział m.in. wojewoda lubelski.

Ośrodek działa już od 11 lata, a od niespełna roku już pod nowym adresem. Przy ulicy Górskiego 9 pacjenci mogą liczyć nie tylko na opiekę najlepszych specjalistów. – To także najnowocześniejszy sprzęt, jaki jest dostępny na rynku – mówi pomysłodawca i dyrektor ośrodka, kardiolog prof. Jarosław Wójcik. – Dzięki grantom unijnym udało nam się pozyskać podwójny aparat rentgenowski do najcięższych zabiegów na sercu, czego w Polsce nie ma zupełnie. Mimo tego że wydałoby się, takich jednostek w województwie jest już dostateczna liczba, to jednak pacjenci muszą czekać na niektóre zabiegi kilka miesięcy. Mam nadzieję, że nasze procedury skrócą te kolejki.

W ośrodku jest 40 łózek na oddziale kardiologii oraz 10 łóżek intensywnej opieki kardiologicznej. Do tego w placówce mieszą się: blok operacyjny, pracownia tomografii komputerowej czy izba przyjęć.

Ośrodek od kilku lat świadczy usługi medyczne w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak zapewnia dyrektor lubelskiego oddziału NFZ, Karol Tarkowski, placówka ma zapewnione finansowanie także na kolejne lata.  – Jest to jedyny pozasieciowy szpital kardiologiczny na terenie województwa lubelskiego. Rozstrzygnęliśmy konkurs i od kwietnia placówka ma umowę na 10 lat. W dodatku wysokość tego kontraktu nie jest limitowana – zależy od tego, ilu pacjentom będzie udzielona pomoc.

Symboliczną wstęgę na ośrodku przecinał między innymi wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek. – Mamy ośrodek, który jest najnowocześniejszy w Polsce i niezwykle ważny dla województwa, zwłaszcza w takim miejscu uzdrowiskowym jak Nałęczów. Ma też świetną kadrę. Jestem przekonany, że współpraca z innymi ośrodkami w województwie i z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie jest gwarantem bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Lubelszczyzny w zakresie kardiologicznym – mówi wojewoda.

Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów wśród Polaków. Jednak, jak stwierdza dr n. med. Łukasz Wiśniowski, w ostatnich latach dokonał się w dziedzinie ich leczenia kolosalny postęp. – Śmiertelność spadła dziesięciokrotnie. A nałęczowski ośrodek jest ważnym ogniwem w całej sieci takich placówek w Polsce, która jest obecnie imponująca nawet na tle Europy.

Ośrodek działa od 2006 roku. Od tego czasu wykonano w nim około 27 tys różnych zabiegów. Warto dodać, że od 2014 roku szpital prowadzi implantację stymulatorów serca i kardiowerterów-defibrylatorów.

KosI / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version