Zakończyły się rozgrywane w Zamościu Mistrzostwa Polski w Boccia. To jedna z najpopularniejszych dyscyplin paraolimpijskich, która wywodzi się z gry w bule. Ze względu na prostotę zasad, stosunkowo tani sprzęt i niewielkie wymagania w zakresie miejsca do gry, boccia polecana jest m.in. jako gra integracyjna.
– Dla osób niepełnosprawnych boccia otwiera drzwi do normalnego świata – mówi wiceprezes Polskiego Związku Bocci, Beata Dobak-Urbańska: – Osoby z taką niepełnosprawnością najczęściej siedzą w domu, przed telewizorem lub komputerem, a boccia otwiera im drzwi do ludzi i przyjaciół. Mogą być pełnosprawnymi zawodnikami, zdobywać punkty rankingowe, wyjeżdżać na mistrzostwa świata i Europy.
– Zdrowa rywalizacja to coś, czego nam trzeba – mówi zawodnik Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Ruchowo Ich Rodzin i Przyjaciół „Prometeus” w Konopiskach pod Częstochową, Zbyszek Bednarek: – Boccia jako dyscyplina wszechstronnie rozwija osoby niepełnosprawne – dodaje.
Pierwszy raz rozgrywki boccia miały miejsce na światowych igrzyskach niepełnosprawnych w Nowym Jorku w roku 1984. Od olimpiady w Barcelonie w 1992 roku boccia jest dyscypliną paraolimpijską.
AlF (opr. DySzcz)
Fot. Aleksandra Flis