Co czwarta rodzina w Polsce dotknięta jest problemem zdrowia psychicznego. Strategia przeciwdziałania i profilaktyka to główne tematy trwającego w Lublinie Lubelskiego Forum Psychiatrii Środowiskowej.
– Zmienia się nie tylko sposób rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej, ale przede wszystkim zmienia się podejście do pacjenta – mówi prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego, Artur Kochański. – Już nie pacjent poszukuje sposobu żeby skorzystać z porady psychiatry czy psychologa a jest pod opieką zdrowia psychicznego. Centrum bierze odpowiedzialność za jego leczenie – dodaje.
Profilaktyka zaczyna się już w chwili poczęcia.
– Prawie 10 procent różnego rodzaju zaburzeń psychicznych bierze się z powodu źle prowadzonej ciąży i porodu – mówi kierownik Psychiatrii Środowiskowej w Katedrze Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Andrzej Cechnicki. – Kiedy mąż podejmuje rolę ojca, kiedy dzieci integrują się z innymi dziećmi, a nie są wykluczane, kiedy mamy prawdziwą szkołę z klasą to tworzy się pewna kultura życia społecznego. Jest ona bliska kulturze terapeutycznej, która wynika z towarzyszenia słabszym przez silniejszych – dodaje.
Podczas obrad naukowcy omówią metody wczesnego wykrywania zaburzeń psychicznych i sposoby zapobiegania nawrotom.
ZAlew / opr. Nataly
Fot. pixabay.com