Żydzi w służbie niepodległości polskiej

img 7189 1

„Polscy Żydzi dla Niepodległej (1918-1939)” – to tytuł konferencji naukowej, która odbywa się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Na temat wkładu społeczności żydowskiej w odzyskanie niepodległości i odradzanie się wolniej Polski rozmawiają historycy, kulturoznawcy i literaturoznawcy.

– Bardzo mało mówimy o znaczeniu ludności żydowskiej jeżeli chodzi o kwestię odzyskania niepodległości. Ich udział był przede wszystkim materialny, ale także i ilościowy, bo zasilali legiony Józefa Piłsudskiego. Wiele można by mówić o ich męstwie. Wielu z nich zostało odznaczonych za swoją waleczność – mówi organizatorka sesji, kierownik Pracowni Działań Mniejszości Narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej KUL, dr hab. Sabina Bober.

– Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę widać ich aktywność samorządową, polityczną, społeczną i kulturalną – wymienia prof. Sławomir Żurek. – Mówimy o fenomenie podwójnej tożsamości – polskiej i żydowskiej – w znaczeniu pozytywnym. Żydzi z jednej strony postrzegali siebie jako cząstkę Polski wielu narodów i kultur, a z drugiej – zachowywali swoją odrębność nawet wtedy, kiedy asymilowali się do polskości tracąc łączność z językiem hebrajskim lub jidysz.

– W Lublinie znaczące było środowisko literackie. Tu wymienia się głównie nazwisko Franciszki Arnsztajnowej – podkreśla prof. Józef Fert. – Odegrała ona ogromną rolę jako osoba z pogranicza polsko-żydowskiego. Miała głęboki instynkt polski.

Konferencja odbywa się w Centrum Transferu Wiedzy KUL pod medialnym patronatem Polskiego Radia Lublin. Spotkanie potrwa do jutra (21.11.2018).

JZoń / opr. MatA

Fot. Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Polscy Żydzi dla Niepodległej (1918-1939)”, Lublin, 20.11.2018, fot. Mirosław Trembecki

CZYTAJ TAKŻE: Polscy Żydzi dla Niepodległej. Konferencja naukowa w Lublinie

Exit mobile version