Gośćmi „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” będą Piotr Biłos, literaturoznawca, kierownik polskiej sekcji Instytutu Języków i Cywilizacji Wschodnich w Paryżu, autor wydanej niedawno książki „Powieściowe światy Wiesława Myśliwskiego” (Wydawnictwo Znak, Kraków 2017) oraz Anna Biłos, tłumaczka, dyrektorka Instytutu Polskiego w Paryżu. Porozmawiamy m.in. o statusie pisarza we Francji, szansach polskiej literatury na francuskim rynku, zmianach w naszym stosunku do literatury, sile książek i ich przyszłości. Wrócimy także do spotkania, jakie odbyło się kilka dni temu w Trybunale Koronnym. Anna i Piotr Biłosowie przyjechali do Lublina na zaproszenie kwartalnika „Akcent”. Niespodzianką i dla gości, i dla publiczności była telefoniczna rozmowa z Wiesławem Myśliwskim o książce Piotra Biłosa.
W cyklu „Sztuka w dialogu” w Galerii Piękno Panie w Lublinie prezentowana była wystawa Marty Zgierskiej, jednej z najbardziej interesujących polskich artystek najmłodszego pokolenia (https://www.facebook.com/events/2433616079989028/). Wystawa była pierwszą prezentacją indywidualną w rodzinnym mieście artystki i prologiem przed lutową wystawą retrospektywną w Galerii Białej w Lublinie. Wystawa nosiła tytuł „Post” / „Popiękno”. Marta Zgierska będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
Prezentacja 154 numeru kwartalnika „Akcent” odbędzie się we wtorek w Studiu im. Zbigniewa Stepka w Radiu Lublin. Do lektury zaproszą prof. Rafał Szczerbakiewicz – historyk literatury z UMCS, Waldemar Tatarczuk – dyrektor Galerii Labirynt. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” najnowszy numer „Akcentu” omówi jego redaktor naczelny, Bogusław Wróblewski.
Będą zaproszenia do Teatru Osterwy, m.in. na „Trzy siostry” Czechowa w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego. Przedstawienie znalazło się wśród najlepszych polskich spektakli w programie 11 edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.
Wśród prezentów książkowych znajdą się m.in. biografia Jerzego Jarockiego pióra Elżbiety Koniecznej i „Krótki przewodnik po życiu” ks. Józefa Tischnera (Wydawnictwo Znak, Kraków 2018).
Na program tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Na zdjęciu: „Szuflada Szymborskiej” – wystawa w Kamienicy Szołayskich w Krakowie /fot. Grażyna Lutosławska/