Adwent – czas wrażliwości i celebrowania oczekiwania

adwent

W Kościele Katolickim rozpoczął się adwent. To czas modlitwy i skupienia przygotowujący do świąt Bożego Narodzenia. Teksty biblijne czytane w tym okresie wzywają do pokuty, nawrócenia i odnowy duchowej. Dla wiernych to wyjątkowy czas.

Z czym kojarzy się Adwent?

– Z roratami, gdy na godz. 6.00 chodzi się do kościoła oraz z oczekiwaniem i staraniem, by być lepszym człowiekiem – przyznają lublinianie. – W tym okresie zawsze staram się zrobić sobie jakieś postanowienie. Staram się ćwiczyć swoją duchowość

Czas oczekiwania

– Adwent to czas wypatrywania, czuwania – wyjaśnia o. Rafał Sztejka, jezuita, duszpasterz akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Bóg bardzo dyskretnie się objawia, bo przychodzi w postaci małego, bezbronnego dziecka. W adwencie czuwamy, by tej chwili nie przespać, dlatego są roraty, wczesne śpiewanie godzinek czy przynoszenie lampionów oznaczające przygotowanie do czuwania. Czas adwentu jest szansą, by nauczyć się czekać, na nowo odkryć jego rolę i wartość. Żyjemy w kulturze, gdzie chcemy mieć wszystko natychmiast.

Celebracja czekania

– Jesteśmy w kulturze, która odbiera nam czekanie – zaznacza Małgorzata Artymiak, psycholog, Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie. – W perspektywie adwentu mówimy o celebracji czekania. To bardzo prawidłowe psychologicznie. Czekanie wzbogaca i uczy, że nie wszystko jest teraz i natychmiast. Dobrze jest na coś czekać, robić sobie „apetyt”, same praktyki postne w życiu chrześcijanina są mile widziane i powiązane z rozwojem życia duchowego. To ćwiczenie trenujące nas, jednocześnie zwiększające wrażliwość.

Czas wrażliwości

– Adwent jest czasem wrażliwości – dodaje o. Rafał Sztejka. – Dlatego też w tym czasie mamy wiele akcji pomocowych: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Szlachetna Paczka, Polacy – Rodakom, Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. Wszystkie służą temu, że w prostych rzeczach możemy pomóc drugiemu człowiekowi. Dobrze przeżyjemy adwent, jeżeli wykorzystamy ten czas na dobre uczynki. Adwent to synteza wrażliwości i oczekiwania

Słowo „adwent” pochodzi z łacińskiego „adventus”, które oznacza przyjście. W tym roku adwent rozpoczął się w niedzielę – 2 grudnia. Pierwsza niedziela adwentu, to początek roku liturgicznego.

SuPer / opr. KS

Fot. pixabay.com

Exit mobile version