Najwyższe odznaczenia państwowe dla ludzi kultury, nadane przez Prezydenta RP oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego, trafiły do redaktorów kwartalnika „Akcent”.
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymał redaktor naczelny pisma Bogusław Wróblewski, zaś Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Eliza Leszczyńska-Pieniak i Janina Strąkowska. Za zasługi w popularyzowaniu współczesnej literatury i wiedzy o polszczyźnie postanowieniem Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczona została Wiesława Turżańska, zaś brązowym – Aneta Wysocka.
– Te odznaczenia są w pełni zasłużone – mówił wręczający je wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – To czasopismo i środowisko niezwykle zasłużone dla kultury polskiej, poruszające bardzo ważne tematy. A nie ma rozwijającego się narodu i państwa bez rozwoju jego kultury. „Akcent” jest tu niezwykle zasłużony na przestrzeni wielu, wielu dziesiątek lat i to w czasach, kiedy był zwalczany przez system komunistyczny. Znaczenie tego czasopisma nie jest mniejsze również dzisiaj, bo tematy kultury podejmowane w nim cztery razy w ciągu roku są bardzo ważne i doniosłe.
Wręczenie odznaczeń zostało połączone ze spotkaniem promocyjnym najnowszego, 154 numeru kwartalnika „Akcent”, które odbyło się w Studiu imienia Zbigniewa Stepka w Radiu Lublin.
– Pismo ukazuje się od 40 lat, a podobnie jak w poprzednich numerach znajduje się w nim doskonała poezja – mówi redaktor naczelny pisma Bogusław Wróblewski. – Wyróżnił był Marka Danielkiewicza. Jest także mocna eseistyka. „Akcent” słynie z tego, że ma doskonałych eseistów. W tym tomie na uwagę zasługuje esej Barbary Kowalik, z którego dowiecie się Państwo o lubelskich związkach Hanki Ordonówny. Jest też znakomity esej Andrzeja Jaroszyńskiego o tym, jaki jest wizerunek Polaków we współczesnej powieści brytyjskiej.
Autorami najnowszego numeru są także m.in. Jerzy Święch, Leszek Mądzik, Iwona Hofman, Lechosław Lameński.
PaSe / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski