Bezcenne pamiątki trafiły do Kuncewiczówki [AKTUALIZACJA]

pm kunc004

2018-12-17T10:39:03:82 , Fot. Piotr Michalski Maria Kuncewicz , rekopis , Muzeum Nadwislanskie .

Blisko 30 cennych rodzinnych pamiątek, w tym rękopis Marii Kuncewiczowej i książki z odręcznymi dedykacjami Marii i Jerzego Kuncewiczów, trafiło do Muzeum Nadwiślańskiego. To dar XIX Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, które nosi imię słynnych literatów.

– Cała historia wyjątkowego podarunku rozpoczęła się podczas wykładu o Medalu Niepodległości, który Maria Kuncewiczowa otrzymała z rąk marszałka Józefa Piłsudskiego – mówi Beata Wijatkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. – Na jednym z takich spotkań była młodzież z XIX LO im. Marii i Jerzego Kuncewiczów w Lublinie. Bibliotekarka szkolna, która przyszła z tą klasą, powiedziała, że u nich w bibliotece jest pewien skarb, który bardzo chętnie przekażą do muzeum, żeby więcej osób mogło z niego korzystać.

Pochodzące z osobistej biblioteczki pamiątki przekazał szkole w 2002 roku syn Kuncewiczów, Witold.

– Pieczołowicie sprawowaliśmy nad nimi opiekę, ale też chcieliśmy się nimi podzielić. Kuncewiczówka to idealne miejsce do ich szerszej ekspozycji – mówi dyrektor szkoły, Małgorzata Frejowska. – Co roku nasza młodzież odwiedza Kuncewiczówkę, bo to są nasi patroni i myślę, że będzie dobrze, jeśli te bardzo osobiste pamiątki będą dostępne dla dużej grupy zwiedzających, nie tylko dla naszej młodzieży.

– To wyjątkowy prezent. Bardzo jesteśmy ciekawi wpisów do tych książek, dedykacji i dialogu, który prowadzili również za pośrednictwem literatury członkowie tej wyjątkowej rodziny – stwierdza Monika Januszek-Surdacka, kierownik Domu Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym.

Nowe nabytki zostaną zaprezentowane po zakończeniu remontu Domu Kuncewiczów. Będą eksponowane w specjalnie w tym celu przygotowanej sali wystaw czasowych.

– To dla nas bezcenny dar – mówi dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego, Agnieszka Zadura: – Jesteśmy zaszczyceni i wzruszeni. Pozyskujemy pamiątki najbliższych, z autentycznymi autografami, skreślanymi ręką Marii Kuncewiczowej do syna. To jest coś naprawdę wzruszającego.

Publiczność pamiątki będzie mogła oglądać od połowy przyszłego roku – wtedy planowane jest zakończenie remontu Domu Kuncewiczów.

MaK (opr. DySzcz / ToMa)

Na zdj. przekazanie pamiątek rodzinnych Kuncewiczów Muzeum Nadwiślańskiemu, Lublin, 17.12.2018, fot. Piotr Michalski

Exit mobile version