Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej zajął pierwsze miejsce w Polsce w Rankingu Bezpieczny Szpital. Oceniono ponad 200 szpitali. Pod uwagę były brane między innymi takie kryteria jak: zarządzanie, jakość opieki, jakość usług, certyfikaty jakości oraz komfort pobytu pacjenta.
Szpital chwalą także pacjenci. – Myślę, że placówka zasługuje na pierwsze miejsce – mówi jedna z chorych. – Najważniejszy jest stosunek personelu do pacjenta. Wszystko jest bardzo dobrze zorganizowane, nawet jedzenie dobre – dodaje.
– Bardzo cieszymy się z tego wyróżnienia. Jest to dla nas rzecz bardzo prestiżowa, a jednocześnie jest to uznanie naszej pracy i docenienie wysiłku wielu zespołów – mówi w rozmowie z Radiem Lublin zastępca dyrektora do spraw medycznych dr n. med. Paweł Chwaluk.
Szpital od wielu lat odnotowuje dodatni wynik finansowy. Inwestuje też w rozwiązania, które mają poprawić jakość opieki medycznej. Jakie będą priorytetowe dla szpitala? – Ważne będzie wszystko co dotyczy bialskiej onkologi – zaznacza dr n. med. Chwaluk. – Mówimy tutaj o budowie nowego pawilonu, który będzie miejscem pobytowym i diagnostycznym. To jednak nie wszystko. Pracujemy nad otwarciem oddziału neurochirurgicznego. Byłaby to bardzo ważna dla nas rzecz i uzupełniająca to, co mamy do tej pory – dodaje.
– W ubiegłym roku oddaliśmy do użytku ośrodek opieki medycznej „Domowy Szpital” – opowiada rzecznik prasowy placówki Magdalena Us. – Tam znajduje się 78 miejsc w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, hospicjum oraz hospicjum domowym. Funkcjonuje również dzienny dom opieki medycznej. To miejsce, gdzie w trakcie dnia bliscy mogą zostawić swoich podopiecznych pod troskliwą opieką medyczną – dodaje.
Bialski szpital prowadzi też działalność edukacyjną pacjentów. Dużym zainteresowaniem cieszy się Akademia Zdrowego Serca. Są to zajęcia skierowane dla pacjentów po zawale oraz ich rodzin.
W Rankingu Bezpieczny Szpital siódme miejsce zajęła placówka w Zamościu, następny spośród lubelskich placówek był szpital w Parczewie, który zajął 58 miejsce.
Ranking objął również zestawienie szpitali objętych tzw. siecią szpitali. W zakresie trzeciego, najwyższego poziomu referencyjności bialski szpital zajął pierwsze miejsce, a szpital w Zamościu uplasował się na drugim miejscu.
MaT / opr. PaW
Fot. www.szpitalbp.pl