Biolog: Górki Czechowskie są bardzo ważnym korytarzem ekologicznym

natura 1

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Trwa dyskusja na temat przyszłości Górek Czechowskich w Lublinie. Niektórzy widzieliby tam osiedle, inni chcą teren dawnego poligonu zachować w stanie dzikiem. Dziś (05.12.) Towarzystwo dla Natury i Człowieka zorganizowało spotkanie z biologiem Tomaszem Buczkiem, który próbował zinwentaryzować siedliska chomika europejskiego w rejonie Górek Czechowskich.

Jak poinformował, znalazł ponad 70 stanowisk, gdzie występuje ten gryzoń, wymieniany w dyrektywie siedliskowej Unii Europejskiej jako gatunek objęty ścisłą ochroną.

– Poza tym znajdują się tam siedliska innych rzadkich owadów czy roślin – mówił Tomasz Buczek. – Najważniejszym wnioskiem jest to, że Gorki Czechowskie są bardzo ważnym stanowiskiem tego gatunku i bardzo istotnym korytarzem ekologicznym, łączącym miasto z okolicznymi terenami. To także bardzo ważny obszar, który napowietrza Lublin. A wszyscy niemalże codziennie odczuwamy skutki smogu.

Dokument opracowany przez Tomasza Buczka został przesłany do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, Urzędu Miasta Lublin oraz organizacji pozarządowych, z nadzieję na wsparcie inicjatywy pozostawienia tego terenu w obecnym stanie.

JZoń / opr. ToMa

Fot. Jarosław Zoń

Exit mobile version