Co dalej ze szpitalem w Rykach? Radni już podjęli decyzję

szpital1

Najpierw powstanie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a potem dopiero Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – to scenariusz dotyczący reaktywacji działalności szpitala powiatowego w Rykach.

Od listopada placówka nie funkcjonuje, po tym jak firma AMG Centrum Medyczne zrezygnowała z jej prowadzenia ze względu na problemy finansowe.

Czytaj też: Radni podjęli decyzję w sprawie ryckiego szpitala

Dziś (10.12) radni przyjęli uchwałę dotyczącą utworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. – Chodzi o czas – to szybsza procedura niż od razu utworzenie SPZOZ-u – tłumaczy wicestarosta rycki Dariusz Cenkiel: – Kontraktowanie w NFZ-cie, niecierpliwość załogi, problemy z tym, że w sumie prawie większość została zwolniona, kwestia tego, że na przykład pielęgniarki lub lekarze nie będą czekać miesiącami na to, aż my powołamy podmiot, który ich zatrudni – to wymusza pewien tok postępowania z naszej strony. Okazuje się, iż procedury w powołaniu i zarejestrowaniu SPZOZ-u są o wiele dłuższe. Nie chcemy iść w tym kierunku, chociaż dla nas jest to model docelowy.

Co będzie się działo w najbliższych tygodniach?

– Trzeba aktem notarialnym powołać zarząd spółki i radę nadzorczą, a także przygotować wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji podmiotu – zauważa wicestarosta rycki Dariusz Szczygielski. – Później trzeba zarejestrować u wojewody i przystąpić do konkursu w NFZ-cie. Myślimy, by na początek świadczyć usługi w dziale internistycznym, nocnej i świątecznej pomocy oraz izbie przyjęć, a w przyszłości otworzyć przychodnie specjalistyczne.

Szybkie działanie jest niezbędne. – Szpital tutaj w Rykach jest bardzo potrzebny – przyznają mieszkańcy powiatu ryckiego, którzy muszą teraz korzystać z innych szpitali w regionie. – Miałem dwa tygodnie temu mieć operację wyrostka i szybko musiałem jechać do Puław. Miałem obawy czy z holterem mnie przyjmą.

Szpital nie ma sprzętu

Ważnym czynnikiem mającym wpływ na termin reaktywacji szpitala jest kwestia sprzętu, który ma być wykorzystywany do leczenia pacjentów. To jeden z kluczowym problemów do rozwiązania.

– Będzie trzeba dokupić sprzętu, gdyż ten, który posiada spółka jest niewystarczający – uważa radna i lekarz Hanna Czerska-Gąsiewska. – Z moich informacji wynika, że jest zepsuty.

– Negocjujemy z firmą AMG Centrum Medyczne kwestie dzierżawy sprzętu, ale nie jest to proste – przyznaje starosta. – Nie wiadomo, jak będzie ze sprzętem, gdyż firma, która obecnie dzierżawi szpital posiada sprzęt, ale warunki jakie przedstawia są nie do zaakceptowania. Obecnie nie wiemy co jest czyją własnością.

Firma AMG Centrum Medyczne od kilku miesięcy nie chce komentować tej sprawy. Otwartym pytaniem pozostaje termin reaktywacji ryckiego szpitala. Według wicestarosty, biorąc pod uwagę wszystkie procedury, reaktywacja szpitala może nastąpić najwcześniej w lutym. Do tego czasu mieszkańcy muszą korzystać ze szpitali w Dęblinie, Puławach i Garwolinie.

ŁuG / opr. KS

Fot. Łukasz Grabczak

Exit mobile version