2019 to ostatni rok z egzaminem gimnazjalnym i pierwszy z egzaminem ósmoklasisty – przed Ministerstwem Edukacji Narodowej kluczowy etap wprowadzania reformy edukacji.
31 sierpnia 2019 roku będzie ostatnim dniem funkcjonowania gimnazjów. Od 10 do 12 kwietnia 2019 roku uczniowie trzecich klas napiszą ostatni egzamin gimnazjalny. Kilka dni po nich (15-17 kwietnia) po raz pierwszy absolwenci ośmioletniej podstawówki przystąpią do egzaminu ósmoklasisty.
– Jak informuje dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcin Smolik, w porównaniu z egzaminem gimnazjalnym, na sprawdzianie kończącym ósmą klasę będzie więcej pytań otwartych. Chcemy sprawdzić, w jaki sposób dzieci posługują się polszczyzną, czy potrafią przedstawić swoją opinię, czy potrafią ją odpowiednio argumentować – wyjaśnia.
Na egzaminie z języka polskiego uczniowie wybiorą jeden z dwóch tematów. Oceniający nie będą dyskwalifikować niestandardowych odpowiedzi. – Dążymy do tego, aby na egzaminie wykazać się pełną akceptacją rozwiązań nietypowych – dodaje Marcin Smolik.
1 września w pierwszych klasach liceów, techników i branżowych szkół I stopnia naukę rozpoczną dwa roczniki. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska zapewnia, że miejsc nie zabraknie, a w szkołach powstaną dodatkowe oddziały.
RL / IAR
Fot. archiwum