Ida Haendel. Gdzie stanie ławeczka upamiętniająca skrzypaczkę?

dsc08066

Ida Haendel pochodząca z Chełma, genialna skrzypaczka miała zyskać pomnik w rodzinnym mieście.

Upamiętnienie w formie ławeczki, na której można przysiąść obok kilkuletniej Idy, stało się kluczowym założeniem rewitalizacji miejskiego skweru u zbiegu ulic Lubelskiej i Mickiewicza. Problem w tym, że urzędnicy przystąpili do realizacji zadania mimo negatywnej opinii konserwatora zabytków, który musiał interweniować u nowego prezydenta. – Na pewno przed każdą inwestycją będę dochowywał wszystkich formalności – mówi prezydent Chełma Jakub Banaszek. – Miasto, które zleciło wykonanie projektu przymierzało się już realizacji tego pomysłu. Napotkało to opór ze strony konserwatora zabytków, który dwukrotnie. Najpierw na ręce mojej poprzedniczki, teraz i na moje, złożył informację o tym, że nie wyraża zgody na zmiany w miejscu, gdzie ta ławeczka miałby stanąć – dodaje.

– O opinię miasto zwróciło się do nas pod koniec czerwca – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Beata Lechocka z Urzędu Ochrony Zabytków w Chełmie. – Co do samej formy upamiętniania konserwator odnosi się pozytywnie. Zakwestionowaliśmy miejsce. Od XV wieku ten skwer był obszarem, gdzie stał kościół Świętego Ducha. Następnie był tam przytułek i szpitalik dla osób starszych, biednych. W 1935 roku budynek został rozebrany ze względu na bardzo zły stan zachowania. Nawet w ówczesnej prasie były pomysły na to, aby to miejsce odpowiednio zagospodarować. Zdaniem mieszkańców taką formą upamiętnienia byłby pomnik Dobrego Samarytanina – dodaje.

– Zanim postawiono tam murowany kościół, wcześniej w tym miejscu znajdował się starszy drewniany kościółek – podkreśla Teresa Mazurek, archeolog Muzeum Ziemi Chełmskiej. – Były tam pochówki wokół świątyni, może nawet w samym kościele. Potwierdziły nam ten fakt dane prasowe – dodaje.

– Ze stanowiska konserwatorskiego jest bardzo trudno połączyć w tym miejscu te wszystkie funkcje i wszystkie historie – zaznacza Lechocka.

Jak zapewnia prezydent miasta, ławeczka Idy Haendel powstanie.

Mimo pewnych przeciwności historia zatoczyła koło, ponieważ jutro (14.12) nastąpi nadanie imienia Idy Haendel sali koncertowej w nowej siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmie.

DoG / opr. PaW

Fot. Dominik Gil

Exit mobile version