IPN podsumował wydarzenia związane ze świętowaniem Niepodległej

pm ipn010 1

2018-12-21T11:21:23:79 , Fot. Piotr Michalski Spotkanie oplatkowe w IPN .

W lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej podsumowano obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Było sporo inicjatyw oddolnych, realizowanych przez szkoły, domy kultury czy biblioteki, ale wiele działań zainicjował IPN – mówi dyrektor lubelskiego oddziału Marcin Krzysztofik: – Przeprowadziliśmy kilka konferencji naukowych, wydaliśmy kilka publikacji. Na całej Lubelszczyźnie pokazaliśmy dużą wystawę Ojcowie niepodległości, uruchomiliśmy trzy Akademie Niepodległości, które działają w Świdniku, we Włodawie oraz w Krasnymstawie.  

Krasnostawska Akademia dział w tamtejszej bibliotece.

– Projekt rozpisany jest na 4 lata – mówi dyrektor biblioteki Artur Borzęcki: – Polega na cyklu wykładów skierowanych do młodzieży, jak i osób dorosłych.

Jak mówi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, było wiele różnego rodzaju wydarzeń upamiętniających odzyskanie niepodległości, także organizowanych oddolnie, przez szkoły czy domy kultury: – Wszystkie były najważniejsze. Wczoraj podsumowaliśmy to z dyrektorami z terenu byłego województwa zamojskiego. Był rekord świata w ilości osób jednocześnie tańczących poloneza, dęby niepodległości sadzone dzięki leśnikom, rozmaite akademie i uroczystości w szkołach po uroczystości 11 listopada, Maszt Niepodległości, koncerty. Ilość tych inicjatyw była przeogromna.

Spotkanie podsumowujące obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, które odbyły się na Lubelszczyźnie, było połączone z tradycyjnym spotkaniem opłatkowym w IPN-ie.

CZYTAJ: Lubelskie: wielkie bicie rekordu dla Niepodległej

CZYTAJ: Ponad 11 tys. tancerzy. Rekord Polski dla lubelskich szkół

CZYTAJ: 10 tys. lublinian na obchodach 100-lecia niepodległości

CZYTAJ: Maszt Niepodległości: kapsuła czasu dla przyszłych pokoleń

JZon (opr. DySzcz)

Na zdj. podsumowanie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Instytucie Pamięci Narodowej w Lublinie, 21.12.2018, fot. Piotr Michalski

Exit mobile version