Jarosław Gowin: Wewnętrzny pluralizm jest siłą polskości

img 4327

Kilkuset profesorów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II rozmawiało o wartościach, jakimi powinny kierować się przyszłe pokolenia w Polsce. „Kultura i tożsamość” – to dwa filary, o których debatowano podczas spotkania.

– Od nich zależy nasza przyszłość – mówi prorektor do spraw spraw nauki i kształcenia KUL, prof. Iwona Niewiadomska. – Często mówimy o tym, czego brakuje współczesnemu człowiekowi w różnych aspektach. To są relacje. Chodzi o relacje do siebie i świata, w których nie ma pustki egzystencjalnej, tylko które łączą ludzi z jednego obszaru czy kultury. Takie relacje nie są nam dane, my musimy je wypracować.

– Naród, który trafi pamięć, przestaje istnieć – zaznacza ks. prof. Marcin Wysocki, koordynator projektu „Kultura i tożsamość”. – Bez kultury przestalibyśmy istnieć.

Na czym budować kulturę i tożsamość?

– Na wartościach chrześcijańskich – przekonuje abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. – Nie mamy innej daty zaczepiającej naszą państwowość, jak chrzest Mieszka I. Jesteśmy w Lublinie, gdzie dziękujemy za dekalog dla Niepodległej. W miastach uniwersyteckich chcemy popatrzeć ku przyszłości. Różne były drogi do niepodległości, a najskuteczniejsza była droga kultury. Jan Paweł II wyjeżdżając z Polski po pierwszej pielgrzymce do kraju powiedział „nie podcinajcie korzeni, z których wyrastacie”, dlatego korzystając z nich chcemy budować przyszłość Polski.

Tradycja Jagiellonów

– Istotą polskiej kultury jest jej wewnętrzny pluralizm. Jan Paweł II nieprzypadkowo wskazywał na tradycję Polski Jagiellońskiej jako esencję polskości – mówi Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Polska Jagiellonów to była Polska wielu kultur, wielu religii, wielu narodów. Nie da się dziś sobie wyobrazić polskiej kultury bez wkładu wniesionego przez naród żydowski czy litewski. Wewnętrzny pluralizm jest siłą polskości.

Różne kultury obok siebie

– Były czasy, gdy 30-40% narodu żydowskiego żyło na polskich ziemiach – przyznaje były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss. – Nie zawsze było tu dobrze, jednak było lepiej niż w innych miejscach. To cud bardzo specyficznego pluralizmu. Żyjąc nieraz bardzo blisko siebie, ale nie razem, każdy tworzył swoją kulturę.

Konferencja na KUL-u odbyła się w ramach cyklu „Polonia Restituta – Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Gościem specjalnym spotkania będzie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

MaTo / opr. KS

Konferencja „Kultura i Tożsamość”, Lublin, 10.12.2018, fot. Mirosław Trembecki

Exit mobile version