Dokumenty związane z doktorem Janem Klonowskim – lekarzem, który jako więzień KL Lublin organizował obozową aptekę – trafiły do zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie.
Wśród archiwaliów znalazły się między innymi akt urodzenia, świadectwa gimnazjalne, świadectwo dojrzałości, dyplom ukończenia studiów, zaświadczenia o zatrudnieniu oraz legitymacje lekarskie i wojskowe. Są także listy wysyłane do rodziny z różnych obozów koncentracyjnych. Kolekcję uzupełniają zdjęcia przedstawiające doktora Klonowskiego na różnych etapach życia.
Jan Klonowski urodził się 1912 roku w Kuligach w powiecie brodnickim. Przed wybuchem II wojny światowej pracował jako lekarz w 63. pułku piechoty w Toruniu. Był żołnierzem kampanii wrześniowej, uczestniczył także w obronie Warszawy. Po rozpoczęciu okupacji niemieckiej podjął pracę w szpitalu Jana Bożego w Lublinie. Został przypadkowo aresztowany podczas łapanki ulicznej i trafił do więzienia na Zamku Lubelskim. Następnie został wywieziony do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, skąd przetransportowano go do KL Lublin.
W obozie na Majdanku był uwięziony od listopada 1941 roku do likwidacji obozu w lipcu 1944 roku. Zorganizował w nim obozową aptekę, którą kierował.
MaK / opr. PaW
Fot. Państwowe Muzeum na Majdanku / nadesłane