Zakończył się trwający półtora roku remont kościoła rektoralnego pw. św. Piotra Apostoła, przy ul. Królewskiej w Lublinie. W jednej z najstarszych świątyń miasta odrestaurowano m.in. polichromie, prezbiterium, ołtarze boczne i kazalnicę. Świątynia dostała też nowy posoborowy ołtarz z marmuru i ambonę, które zostały konsekrowane przez arcybiskupa Stanisława Budzika podczas uroczystej Mszy świętej.
– Remont przyniósł też kilka odkryć – mówi ksiądz rektor, Bogusław Suszyło. – Po zdjęciu kazalnicy okazało się, że znaleźliśmy polichromie, które były na samym początku, przy konsekracji kościoła 360 lat temu.
– Udało się też wyremontować krypty, tam przygotujemy jedno z muzeów – dodaje ksiądz Suszyło. – Przygotowujemy muzeum drogi neokatechumenalnej, która powstała jako pierwsze miejsce w Polsce w 1975 roku. Chcemy też pokazać w kryptach historię kościoła, a na I piętrze historię Solidarności i to co działo się w latach 80. w tym kościele i na Lubelszczyźnie.
Kościół pw. św. Piotra Apostoła został wybudowany w połowie XVII wieku w stylu renesansu lubelskiego, a po pożarze w pod koniec XVIII wieku został przebudowany w stylu barokowym. Od 1920 roku świątynia przy ul. Królewskiej należała do oo. Jezuitów, którzy w 2015 roku oddali go Archidiecezji Lubelskiej.
MaK / opr. KS
Konsekracja ołtarza w kościele pw. św. Piotra Apostoła, Lublin, 23.12.2018, fot. Piotr Michalski
Ta witryna wykorzystuje cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności. Rozumiem