Krajobraz polityczny po wyborach samorządowych

stawiar

Sporo zmian zaszło w samorządach po tegorocznych wyborach. W sejmiku wojewódzkim Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 18 mandatów, Polskie Stronnictwo Ludowe i Koalicja Obywatelska – po 7, a Sojusz Lewicy Demokratycznej – 1 mandat.

Prawo i Sprawiedliwość doskonale wypadło także w terenie. Ludowcy do tej pory rządzili w 18 z 20 powiatów. Po wyborach PSL straciło powiat świdnicki, lubartowski i biłgorajski. Prawo i Sprawiedliwość przejmie także władzę w Puławach i Tomaszowie Lubelskim.

CZYTAJ: Wyniki II tury wyborów. Pełna lista nazwisk

– Są powody do zadowolenia – mówił członek zarządu okręgowego PiS Marek Wojciechowski: – Zrobiliśmy bardzo dobry wynik, ale jest to efekt naszej ciężkiej pracy, naszych rozmów z Polakami. Przypomnę, że PSL na 20 powiatów rządziło aż w 18. Teraz ten wynik diametralnie się zmienił. Słyszymy, że w PSL mają okres „wielkiej smuty”. Przegrali sromotnie w wielu powiatach, chociażby w powiecie lubelskim, gdzie Paweł Pikula z PSL był starostą przez ostatnie 17 lat. Teraz uzyskaliśmy aż 15 mandatów na 27.

Wicemarszałek województwa Arkadiusz Bratkowski z PSL tłumaczył dlaczego jego partia oddała władzę w wielu powiatach: – Myślę, że istotnym elementem było zakłamanie i fałsz, obecne w mediach publicznych. Myślę, że PSL nie ma się czego wstydzić. Utrzymaliśmy dobre imię PSL, bo jesteśmy chyba za uczciwi.

Następnie odbyła się pierwsza sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego, która – wbrew pozorom – była bardzo burzliwa. Wszystko rozpoczęło się od wyboru przewodniczącego, którym został Michał Mulawa.

CZYTAJ: Michał Mulawa przewodniczącym Sejmiku Województwa Lubelskiego

Do głosowania na wiceprzewodniczących zgłoszono w sumie 5 kandydatów. Wiceprzewodniczącymi zostali wybrani Zdzisław Podkański i Mieczysław Ryba. Zgodnie ze statutem, kandydat musiał otrzymać bezwzględną większość głosów. Ponieważ taką większość otrzymali tylko kandydaci Prawa i Sprawiedliwości, ogłoszono drugą turę głosowania na trzeciego wiceprzewodniczącego, ale obaj kandydaci zrezygnowali. Był to protest przeciwko temu, że nie tylko przewodniczący, ale i dwóch wiceprzewodniczących pochodzi z PiS.

CZYTAJ: Wybrano dwóch wiceprzewodniczących sejmiku województwa

Następnie odbyły się wybory marszałka województwa, którym został Jarosław Stawiarski.

– Dostałem pewien bonus od dwóch radnych z opozycji. Świadczy to o tym, że opozycja nie jest monolitem i są tam ludzie, którzy chcą współpracować – mówił marszałek Stawiarski: – Do współpracy zapraszam wszystkich: i opozycję totalną i ludzi dobrej woli.

CZYTAJ: Jarosław Stawiarski marszałkiem województwa lubelskiego

CZYTAJ: Sejmik wybrał Zarząd Województwa Lubelskiego

CZYTAJ: Sejmik wybrał wicemarszałków województwa

Co do wiceprzewodniczących Sejmiku, to mimo że była już kolejna sesja, nadal jest ich dwóch: Zdzisław Podkański i Mieczysław Ryba. Nie udało się wybrać trzeciego.

CZYTAJ: Sejmik wciąż bez trzeciego wiceprzewodniczącego

JZon (opr. DySzcz)

Fot. archiwum

Exit mobile version