Wystawę prezentującą dzieła, które w tym roku trafiły do Muzeum Lubelskiego na Zamku, można oglądać w salach tej placówki. To ostatnia szansa, żeby obejrzeć zarówno tę wystawę, jak i inne ekspozycje Muzeum Lubelskiego.
– Niebawem rozpocznie się remont placówki – mówi Justyna Woźniak z Działu Marketingu i Relacji Zewnętrznych Muzeum Lubelskiego. – Wystawa „Nowe nabytki 2018”, prezentująca obiekty pozyskane w tym roku, to ostatnia ekspozycja, którą będzie można obejrzeć na Zamku Lubelskim tuż przed remontem. Dlatego trzeba się spieszyć. Nie podajemy jeszcze terminu zamknięcia wystawy, ale nastąpi to w momencie rozpoczęcia prac na Zamku. Nastąpi to prawdopodobnie w styczniu 2019 roku.
– To był dobry rok, jeśli chodzi o nabytki – mówi stwierdza kustosz muzeum, Renata Bartnik. – W tym roku pozyskaliśmy kilkadziesiąt prac z różnych dziedzin. Są to głównie prace artystyczne: obrazy olejne, rysunki, grafiki – rzeczy w dużej mierze naprawdę wysokiej klasy.
Znaczącą darowiznę przekazali lubelskiemu muzeum Iwona i Ireneusz Hofmanowie. Znalazły się w niej między innymi obraz olejny Stanisława Wyspiańskiego czy pastel Leona Wyczółkowskiego. Ten ostatni można oglądać na wystawie w Muzeum Lubelskim. – Leon Wyczółkowski potrafił dobrze malować kwiaty. Mamy tutaj pięknie pokazane irysy, namalowane w sposób niekonwencjonalny; nie jako bukiet w wazonie, tylko po prostu jako trzy kwiaty. To obraz o pięknej kolorystyce – opowiada Renata Bartnik.
Można zapatrzeć się też na obraz Mieczysława Reyznera. – To kompozycja „Na nieszporach” z 1892 roku. Też zupełnie niekonwencjonalna, bo pokazuje trzy staruszki, znajdujące się w świątyni. To bardzo dobrze namalowany obraz, ze świetnie uchwycona charakterystyką poszczególnych postaci. Mamy na pierwszym planie tak jakby trzy studia psychologiczne. Poza tym otoczenie i ubiory – to jest po prostu dokument tamtej epoki – dodaje Renata Bartnik.
Remont muzeum Lubelskiego nie oznacza jednak, że nie będą w ogóle organizowane ekspozycje. Wystawa poza muzeum zostanie otwarta choćby 28 grudnia. – Król Zygmunt August zwołał słynny sejm lubelski na Boże Narodzenie 1568 roku. Do wydarzenia tego chcemy nawiązać tą wystawą. Prześledzimy historię związku Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim od czasu królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły, z kulminacyjnym momentem, jakim była unia lubelska zawarta w naszym mieście w roku 1569. Jednym z elementów otwarcia będzie przejście o 11.30 korowodu z placu Litewskiego na teren Starego Miasta – wyjaśnia doktor Marcin Gapski.
Wystawę będzie można oglądać przez Pałacem Lubomirskich przy placu Litewskim 3 do końca lutego.
JZoń / opr. ToMa
Na zdj.: Wystawa „Nowe nabytki 2018” w Muzeum Lubelskim w Lublinie, 27.12.2018, fot. Piotr Michalski