Oddział Terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy al. Kraśnickiej w Lublinie ma być zlikwidowany. Dawcy kierowani są do stacji w centrum – przy ul. Żołnierzy Niepodległej (na zdjęciu). Ale narzekają, że są tutaj kolejki i brakuje miejsc do parkowania.
– Przy al. Kraśnickiej warunki były idealne. 4 lata temu punkt został gruntownie wyremontowany – mówi Słuchacz Polskiego Radia Lublin i od 19 lat honorowy dawca krwi. – Na tym oddziale oddałem 33 litry krwi. Uważam, że ten punkt jest bardzo potrzebny. Lublin to przecież duża aglomeracja. Dawców jest tu wielu. To miejsce dostępne dla nas, z parkingiem dla samochodów. Długie oczekiwanie w kolejce może okazać się zniechęcające dla krwiodawców – przekonuje.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie zlokalizowane jest w ścisłym centrum miasta. – Udało mi się zaparkować auto na dedykowanym miejscu, ale bywa różnie. Jest wielu krwiodawców i każdy musi gdzieś zostawić samochód – mówi jeden z nich.
– Byliśmy zadowoleni z dotychczasowej współpracy. Likwidacja to nie jest nasza decyzja. Jednostka RCKiK jest zewnętrza dla naszej placówki – wyjaśnia Andrzej Ciołko, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. – Szpital potrzebuje bardzo dużo krwi, bo mamy wielu pacjentów. Punkt mieści się u nas do końca lutego 2019 roku, a od marca zamierzamy już korzystać z naszych sił i środków. W tym miejscu będziemy poszerzać bazę diagnostyczną przychodni specjalistycznej. To jednak dopiero plany.
– Przy ul. Ogrodowej w Lublinie są wydzielone 2 miejsca parkingowe dedykowane honorowym krwiodawcom. Jeśli w danym dniu będzie więcej chętnych, by oddać krew, a okaże się, że któryś z nich przekroczył czas w strefie płatnego parkowania – wezwanie do opłaty dodatkowej zostanie anulowane. Taka reklamacje będzie uznana na podstawie zaświadczenia o tym, że krew została oddana – tłumaczy Karol Kieliszek z lubelskiego ratusza. – W tak newralgicznym miejscu jak centrum miasta może okazać się, że grup uprzywilejowanych będziemy mieli więcej niż dostępnych miejsc parkingowych przy danych adresach użyteczności publicznej.
Zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie – Grzegorz Fiedorowicz zapowiedział, że w najbliższym czasie zostanie zakupiony drugi autobus do terenowych akcji poboru krwi. Będzie on pojawiał się przy lubelskim szpitalu specjalistycznym.
Dawcy, którzy chcą oddać krew w centrum miasta, ale nie mają gdzie zaparkować, mogą skorzystać z komunikacji zbiorowej. Uprawnienia do bezpłatnych przejazdów mają panie, które oddały co najmniej 15 litrów krwi i panowie – co najmniej 18.
PaSe / opr. MatA
Fot. Sebastian Pawlak