Media dla Niepodległej. Dziennikarka Radia Lublin wyróżniona

W Lublinie rozstrzygnięto konkurs dziennikarski „Lokalne media dla Niepodległej” na najlepszą publikację poświęconą 100-leciu odzyskania niepodległości. Wśród wyróżnionych prac znalazł się reportaż Moniki Malec (na zdj.) z Polskiego Radia Lublin pod tytułem „Skarby rodzinne”.

Konkurs był adresowany do dziennikarzy z województwa lubelskiego. Jury przyznało trzy nagrody główne i trzy wyróżnienia.

Przy wyłonieniu zwycięskich prac liczyły się:  nowatorstwo treści i formy, odkrywanie nieznanych dotąd faktów historycznych i uwzględnianie w publikacjach wątków regionalnych.

– Główną nagrodę otrzymał Robert Horbaczewski  z „Kroniki Tygodnia” za artykuł „Szubert z pierwszej kadrowej”. – To reportaż o Franciszku Szubercie, żołnierzu Pierwszej Kompani Kadrowej – mówi laureat. – W oficjalnej biografii jego biogram liczy kilka zdań. Dzięki pomocy nauczyciela II Liceum Ogólnokształcącego m. Marii Konopnickiej w Zamościu, Marka Kołcona, odświeżyłem tę postać. Dotarliśmy do materiałów poświęconych Franciszkowi Szubertowi i okazało się, ze można o nim zrobić reportaż.

– Dziennikarz sprawia, że historia staje się bliższa człowiekowi – mówi przewodniczący kapituły konkursu profesor Marcin Kruszyński z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. – Nie jest tak, że naukowiec ma zawsze najwięcej do powiedzenia. Nie zawsze potrafi wyjść z „sideł” tego, co bada; nie umie tego uprościć i uatrakcyjnić. A dziennikarze to są ludzie, którzy bardzo dobrze potrafią wejść w komunikację pomiędzy odbiorca a historią.  

Nagrody główne otrzymali także: Paweł Puzio z „Dziennika Wschodniego” za artykuł „Roman Dmowski, mąż stanu” i Leszek Wiśniewski z czasopisma „Skok za Horyzont” za artykuł „Bohaterowie nieromantyczni – zapomniany współtwórca Niepodległej – Maurycy Zamoyski”.

ZAlew / opr. ToMa

Fot. archiwum

POSŁUCHAJ WYRÓŻNIONEGO REPORTAŻU

 

Exit mobile version