Prezent jest wyrazem naszej sympatii i szacunku dla drugiej osoby. Zwyczaj wręczania dzieciom prezentów powstał w średniowieczu. Zaczął się od udzielania stypendiów i zapomóg przez szkoły mające za patrona św. Mikołaja. Z upływem lat przekształcił się w obdarowywanie prezentami dzieci, a także wszystkich członków rodzin.
Na spotkanie z Mikołajem czekają przede wszystkim dzieciaki. Dorośli przekonują, że najwięcej radości daje nie otrzymywanie, a dawanie prezentów. – Gdy widzę, jak bliscy cieszą się z tego co dostali, to sprawia mi to przyjemność – mówi mieszkanka Lublina.
Święty Mikołaj to postać historyczna. Żył na przełomie III i IV wieku. Święty Mikołaj, żyjący na przełomie III i IV wieku. Jest otaczany czcią przez wiernych Kościoła katolickiego i prawosławnego. Był biskupem Miry, portowego miasta w dzisiejszej Turcji. Znana jest historia o niesprawiedliwie uwięzionych oficerach uwolnionych za jego wstawiennictwem czy o 3 ubogich pannach wydanych za mąż dzięki ofiarowanym przez niego posagom. Święty Mikołaj zmarł 6 grudnia między 345 a 352 rokiem. Jego relikwie znajdują się w Bari we Włoszech.
Współczesny wizerunek Mikołaja – starszego mężczyzny w czerwonym kożuchu i z długą białą brodą – ma stosunkowo krótką historię, która sięga lat 30. XX wieku. Został stworzony przez amerykańskiego rysownika Huddona Sundbloma do reklam. Najbardziej charakterystyczny element stroju Mikołaja – czerwona czapka z białym pomponem – stała się jednym z komercyjnych symboli świąt Bożego Narodzenia.
SuPer / IAR / opr. PaW
Fot. pixabay.com