Opakowania, które mogą zmienić świat! Tworzą je lubelscy naukowcy

naukowcy

Lubelscy naukowcy zostali nominowani do prestiżowej Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju. Wyróżnienie przyznawane jest podmiotom, które wykazują się nieustannym ukierunkowaniem na przyszłość, stanowiąc podstawę zrównoważonego rozwoju gospodarczego kraju.

Badacze z Lublina pracują nad projektem konstrukcji opakowań nowej generacji. – Będą one nie tylko innowacyjne, ale także biodegradowalne – tłumaczy kierownik  projektu Justyna Sulej z Zakładu Biochemii UMCS. – Zastosujemy substancję biologicznie czynną pochodzenia grzybowego. W projekcie chcemy sprawdzić czy białko, które posiadamy będzie działało odpowiednio, czyli powodowało niszczenie drobnoustrojów zakażających żywność, działało antyoksydacyjnie poprawiając jakość żywności.

Badania na grzybach

– Grzyby są wdzięcznym materiałem biologicznym, z którego możemy pozyskiwać wiele substancji bioaktywnych – mówi Magdalena Jaszek, Zakład Biochemii UMCS. – Organizmy te są dobrze scharakteryzowane, możemy je namnażać w warunkach laboratoryjnych. Możemy skorzystać z tego czynnika w skali przemysłowej.

To przyszłość przemysłu spożywczego

– Nasze badania są przyszłością przemysłu spożywczego – uważa dr Monika Osińska-Jaroszuk, Zakład Biochemii UMCS. – Zgodnie z nowymi dyrektywami unijnymi do 2021 roku będzie istniała konieczność wprowadzenia na rynek opakowań biodegradowalnych, które zastąpią dotychczasowe opakowania. Jest potrzeba wynalezienia nowych opakowań przyjaznych środowisku, jednocześnie zapewniając odpowiednie właściwości przeciwbakteryjne czy antyoksydacyjne, by umożliwiać przechowywanie żywności przez dłuższy czas, aby ta nie ulegała psuciu.

– W badaniu każdego nowego związku ważne jest jego działanie toksyczne dla organizmu – zaznacza Anna Hordyjewska, Katedra i Zakład Chemii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Na rynek wprowadzonych jest dużo nowych związków, ale niewiele z nich badanych jest pod kątem cytotoksyczności tworzenia. Takie związki służące do opakowań będą miały styczność z żywnością. Czasem związki mają ukryte właściwości kartycogenezy, czyli komórki prawidłowe przekształcają się w komórki nowotworowe. Przeprowadziliśmy szereg badań i związki te wykazują bardzo dobre działanie.

– Zdecydowaliśmy się badać komórki, które są wyizolowane z układu pokarmowego – wyjaśnia dr Anna Olszewska, Katedra i Zakład Fizjologii Człowieka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Opakowania w przyszłości

– Każdy z tych etapów jest pracochłonny. Projekt jest trzyletni z opcją przedłużenia o kolejny rok, a po etapie badań nie jesteśmy w stanie stworzyć produktu, jednak z zastrzykiem finansowym w przyszłości jest to możliwe – dodaje Justyna Sulej.

Naukowcy pracują nad projektem, który jest finansowany z Narodowego Centrum Nauki od 2016 roku. Wspomnijmy jeszcze, że jest to nowy nurt badawczy na UMCS-ie.

LilKa / opr. KS

Fot. pixabay.com

Exit mobile version