Odważny żołnierz, dobry kolega i charyzmatyczny człowiek. Lublin pożegnał jednego z ostatnich Zaporczyków w regionie, majora Mariana Chmielewskiego pseudonim „Pomidor”. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na cmentarzu na lubelskim Majdanku.
Majora Chmielewskiego pożegnali towarzysze broni między innymi Stanisław Gajewski pseudonim „Staś” – wiceprezes zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. – To był człowiek, którego żołnierze bardzo kochali. Nie karał, a uświadamiał – mówi w rozmowie z Radiem Lublin.
– Był więziony przez 10 lat – podkreśla wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – Chyba najdłużej ze wszystkich Zaporczyków – dodaje.
– Siedział w więzieniu, gdzie był bardzo maltretowany. Były to lata pięćdziesiąte. Wiadomo jak wtedy traktowano więźniów – wspomina kapitan Ryszard Gołąb ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. – Bili, dręczyli na różne sposoby – dodaje.
– Patriotyzm, uczciwość to postawy, które doprowadziły do tego, że mamy niepodległą Polskę – podkreśla Zbigniew Młyniec, prezes zarządu głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. – Marian Chmielewski bezpośrednio po wyjściu z więzienia zaczął pracować, jak każdy z jego pokolenia, a następnie po 1989 roku wstąpił w szeregi odrodzonego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Przez te wszystkie lata był naszą tarczą wizytową – dodaje.
– Ci ludzie mieli gdzieś w sobie gotowość na bohaterstwo. Poświęcenie dla wolności i Ojczyzny bez względu na wszystko. Nawet, gdy w niektórych momentach wydawało się to nieracjonalne, to tak to u nich było ukształtowane i taki był „Pomidor” – podkreśla Czarnek.
Major Chmielewski urodził się w 1928 roku w Ożarowie koło Garbowa. Był żołnierzem patrolu „Żbika” oddziału Kedywu AK „Zapory”. Od 1945 w plutonach „Ducha” i „Jadzinka”. Jesienią 1946 roku został aresztowany przez UB. Do roku 1956 więzień Zamku Lubelskiego, Wronek i Rawicza.
Przez wiele ostatnich lat życia major Chmielewski aktywnie uczestniczył w uroczystościach patriotycznych.
ZAlew / opr. PaW
Na zdjęciach: Ostatnie pożegnanie Mariana Chmielewskiego ps. „Pomidor”, Lublin, 13.12.2018, fot. Piotr Michalski