Podróbki za miliony. Zatrzymano dwie osoby

0001 232

Podrobione kosmetyki oraz odzież o wartości rynkowej ponad 40 milionów złotych zatrzymali na terenie powiatu piaseczyńskiego i wołomińskiego funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej oraz Komendy Powiatowej Policji z Wołomina.

Mundurowi ustalili, że na prywatnej posesji mogą znajdować się magazyny z podróbkami odzieży i kosmetyków. W jednej z hal zatrzymano dwie osoby, które sortowały przeznaczony do sprzedaży towar. – W kolejnej, a także w miejscu przebywania sprawców również znaleziono podróbki w hurtowych ilościach – mówi komisarz Marzena Siemieniuk z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. – W sumie funkcjonariusze zatrzymali prawie 65 tysięcy podrabianych perfum i wód toaletowych, blisko 2 tysiące sztuk odzieży (koszule, bluzy, spodnie, buty, T-shirty) oraz 370 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy – wymienia. – Rynek towarów podrabiany to straty Skarbu Państwa oraz legalnych producentów. Pamiętajmy, że jakość podróbek jest coraz lepsza. Niejednokrotnie potrzebne są wnikliwe badania laboratoryjne, aby określić, czy towar jest podrabiany. Należy zwrócić uwagę na miejsce, w którym kupujemy oraz jakość wykonania. Markowe rzeczy co do zasady sprzedawane są w sklepach firmowych. Jeżeli jest to bazar lub targ – rośnie prawdopodobieństwo trafienia na podróbki. Dziś podrabiane jest praktycznie wszystko. To szczególnie niebezpieczne w przypadku leków. Ryzyko jest tu olbrzymie.

– Ważna jest jakość kupowanych produktów – przyznają bialczanie. – Podróbki są gorsze gatunkowo. Oryginał czy nie? – często trudno to stwierdzić na pierwszy rzut oka. Niższa cena jednak może być kusząca.

– Zdarzają się sprawy, w których klienci nie wierzą w wiarygodność oryginałów, ponieważ towar zakupiony za znaczne kwoty ulega wadom w bardzo krótkim okresie czasu. Z tego tytułu składane są reklamacje do sprzedawcy. W większości przypadków nie są one jednak uwzględniane. Jeśli podważamy oryginalność – należy udać się na policję i złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa – radzi Ewa Tymoszuk, Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Białej Podlaskiej.

– W tym roku przeprowadziliśmy 11 postępowań odszkodowawczych dotyczących wprowadzania do obrotu towarów oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi. W większości przypadków policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zabezpieczali zabawki oraz odzież – wyjaśnia Wojciech Lesiuk z Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.

Zatrzymanym na terenie powiatów piaseczyńskiego i wołomińskiego osobom, które chciały wprowadzić do obiegu podrobiony towar, grozi do 5 lat więzienia. Na poczet kary grzywny funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 12 tysięcy złotych.

MaT / opr. MatA

Fot. www.lubelskie.kas.gov.pl

CZYTAJ TAKŻE: Magazyny z podróbkami wartymi ponad 40 mln zł zlikwidowane

Exit mobile version