Pomnik sławnego pułku niemal jak nowy

pomnik 5

Pomnik 34 Pułku Piechoty w Białej Podlaskiej zyskał nowy blask. Obelisk uformowany z trzech elementów, symbolizujących trzy zabory, przeszedł gruntowną renowację.

– To bardzo ważna inicjatywa. Ufundowany w 1933 roku przez społeczność bialską pomnik, przetrwał jako jedna z nielicznych pamiątek po 34 Pułku Piechoty, stacjonującym w czasie II Rzeczypospolitej w mieście nad Krzną – mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej, historyk dr Paweł Borek. – Pod pomnikiem tym w okresie międzywojennym odbywały się najważniejsze uroczystości dotyczące 34 Pułku Piechoty. Trzy lata temu święto tej jednostki zostało przywrócone. Święto pułkowe obchodzimy 8 maja.

– Renowacja miała na celu odtworzenie pierwotnego charakteru pomnika. W niektórych miejscach były pęknięcia, w niektórych był on uzupełniany zwykłą zaprawą cementową. Nie wyglądało to estetycznie. Na wiosnę, jeżeli będą możliwości finansowe, chcemy zastosować jeszcze warstwę antygraffiti, przeciwko wandalizmowi – informuje Jacek Tur, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Biała Podlaska.

– 34 Pułk Piechoty stacjonował na stałe w Białej Podlaskiej w latach 1922-1939. Jednym z najważniejszych osiągnięć pułku podczas wojny polsko-bolszewickiej było zdobycie Rzeczycy 8 maja 1920 roku, w dzisiejszym obwodzie homelskim na Białorusi. To był wówczas najdalszy zasięg wojsk polskich na Wschodzie. Poza tym jednostka walczyła wówczas na Polesiu, w bardzo trudnym terenie, gdzie były liczne bagna i rzeki – informuje Paweł Borek.

– 34 Pułk Piechoty pełnił w Białej Podlaskiej bardzo ważną rolę. Mniej więcej co 13 mieszkaniec miasta był jego żołnierzem  – mówi Hanna Bajkowska, kierownik Działu Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej.

– Moja mama cały czas wspominała 34 Pułk Piechoty. Były w nim żelazne zasady: żołnierze zawsze byli eleganccy, wykształceni. Dzięki temu pułkowi Biała Podlaska była sławna – opowiada Elżbieta Chaberska.

Koszt renowacji pomnika 34 Pułku Piechoty wyniósł blisko 40 tysięcy złotych, z czego 25 tys. złotych pochodziło z dofinansowania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inwestycja realizowana była w ramach programu ,,Wspierania opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju 2018”.

MaT / opr. ToMa

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version