Projekt ekspresówki Lubartów – Lublin. Mieszkańcy zgłaszają swoje uwagi

budowa 4

Ponad 100 mieszkańców Gminy Lubartów i blisko 200 osób z Gminy Niemce wzięło udział spotkaniach konsultacyjnych w sprawie rozwiązań komunikacyjnych na planowanym odcinku drogi expresowej S19 Lubartów – Lublin. Projektanci z firmy Mosty Katowice i przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad omawiali rozwiązania związane z obsługą komunikacyjną terenów przyległych do projektowanej drogi ekspresowej.

Spotkanie jest ważne dla każdej ze stron

– To ważne dla nas spotkanie pozwalające na wprowadzenie ewentualnych korekt do rozwiązań komunikacyjnych – mówi rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału GDDKiA Krzysztof Nalewajko. – Projektanci koncepcji programowej pokazują rozwiązania przyszłej drogi ekspresowej S19 między Lubartowem a Lublinem. Udział mieszkańców jest ważny, bo ich głosy mogą wskazywać na potrzebę zmian w rozwiązaniach komunikacyjnych. Chodzi m.in. o kwestie zlikwidowania wiaduktu, a zastąpienia go przejazdem w Annoborze. Przebieg drogi ekspresowej jest już ustalony, tak jak sam korytarz. W przypadku zmian wychodzących poza wskazany tor, będzie potrzeba kolejnych decyzji środowiskowych. Jednak nie jest możliwe, by zmienić sam przebieg drogi.

Problemy są poważne

– Wszystkich uwag oczekujemy w formie pisemnej – zaznacza Krzysztof Urbaś, wójt gminy Niemce. – Mieszkańcy przychodzą z poważnymi problemami, przekażemy je do GDDKiA i w miarę możliwości chcielibyśmy je rozwiązać.

– Po spotkaniu wiemy tyle, że wnioski musimy złożyć na piśmie do Generalnej Dyrekcji, jednak nie wiadomo czy zostaną rozpatrzone – mówią mieszkańcy. – Zauważyliśmy brak kładek dla pieszych i nie ma zaprojektowanych przystanków, a jest to dla nas bardzo ważne. Jest też problem na węźle w Leonowie, gdzie nie zwrócono uwagi na już trwające prace podnoszące teren; według koncepcji budowano by kolejne podwyższając o kolejne 7 metrów.

Czytaj też: Ekspresówka Lublin-Lubartów coraz bliżej. Trwają konsultacje społeczne

– To typowe problemy, zwłaszcza brak zgody od osób mieszkających w bezpośrednim sąsiedztwie – zauważa Marcin Suweta, biuro projektowe Mosty Katowice. – Wiele jednak dotyczy spraw lokalnych, jak przystanki, dojścia czy przejścia. Do wniosków odniesie się GDDKiA, te uzasadnione są uwzględniane, jeśli tylko są zgodne z przepisami

Konsultacje obejmują mieszkańców trzech samorządów Gminy Lubartów, Niemce i Miasta Lubartów , to spotkanie trwa właśnie w Urzędzie Miasta w Lubartowie. Uwagi do rozwiązań komunikacyjnych gminy i mieszkańcy mogą zgłaszać w ciągu najbliższych trzech tygodni.

JPie / opr. KS

Fot. pixabay.com

Exit mobile version