Ekspozycję „Odzyskany blask. Barokowe rzeźby ołtarzowe ze zbiorów Muzeum KUL” można oglądać w Lublinie. Publiczność może zobaczyć dziewięć barokowych rzeźb ołtarzowych, które przeszły gruntowną konserwację w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Kolekcja rzeźb, którą posiada nasze muzeum, należy do najcenniejszych w kraju – mówi dyrektor Muzeum KUL, Krzysztof Przylicki: – Być może mało znany jest fakt, że na KUL-u znajduje się bardzo cenna – myślę, że jedna z najcenniejszych w Polsce – kolekcja barkowych rzeźb ołtarzowych. Są to rzeźby, które trafiły na KUL w 1956 roku. Większość z nich pochodzi z najznamienitszych warsztatów lokalnych.
Scenografię wystawy przygotowała Karolina Fandrejewska. Barokowe rzeźby zostały umieszczone na tle innej ekspozycji obecnej w Muzeum KUL – kolekcji Krzysztofa Musiała. Dzięki temu publiczność może w jednym miejscu zobaczyć zarówno wybitne dzieła rzeźbiarskie baroku, jak i ponad 70 dzieł czołowych polskich malarzy i rzeźbiarzy z drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku.
Zamknięty wernisaż ekspozycji odbył się 9 grudnia w Muzeum KUL w gmachu głównym uczelni przy Al. Racławickich. Wziął w nim udział miedzy innymi wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin.
Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających Od poniedziałku, 10 grudnia do piątku 14 grudnia.
MaK (opr. DySzcz / ToMa)
Na zdj.: Wystawa „Odzyskany blask. Barokowe rzeźby ołtarzowe ze zbiorów Muzeum KUL”, Lublin, 09.12.2018, fot. Piotr Michalski
Ta witryna wykorzystuje cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności. Rozumiem