Ekspozycję „Odzyskany blask. Barokowe rzeźby ołtarzowe ze zbiorów Muzeum KUL” można oglądać w Lublinie. Publiczność może zobaczyć dziewięć barokowych rzeźb ołtarzowych, które przeszły gruntowną konserwację w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Kolekcja rzeźb, którą posiada nasze muzeum, należy do najcenniejszych w kraju – mówi dyrektor Muzeum KUL, Krzysztof Przylicki: – Być może mało znany jest fakt, że na KUL-u znajduje się bardzo cenna – myślę, że jedna z najcenniejszych w Polsce – kolekcja barkowych rzeźb ołtarzowych. Są to rzeźby, które trafiły na KUL w 1956 roku. Większość z nich pochodzi z najznamienitszych warsztatów lokalnych.
Scenografię wystawy przygotowała Karolina Fandrejewska. Barokowe rzeźby zostały umieszczone na tle innej ekspozycji obecnej w Muzeum KUL – kolekcji Krzysztofa Musiała. Dzięki temu publiczność może w jednym miejscu zobaczyć zarówno wybitne dzieła rzeźbiarskie baroku, jak i ponad 70 dzieł czołowych polskich malarzy i rzeźbiarzy z drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku.
Zamknięty wernisaż ekspozycji odbył się 9 grudnia w Muzeum KUL w gmachu głównym uczelni przy Al. Racławickich. Wziął w nim udział miedzy innymi wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin.
Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających Od poniedziałku, 10 grudnia do piątku 14 grudnia.
MaK (opr. DySzcz / ToMa)
Na zdj.: Wystawa „Odzyskany blask. Barokowe rzeźby ołtarzowe ze zbiorów Muzeum KUL” , Lublin, 09.12.2018, fot. Piotr Michalski