Stan wojenny – 37. rocznica

001 1332

13.12.1981, Zb¹szyñ. Wprowadzenie stanu wojennego - przejazd kolumny wojsk z garnizonu w Sulechowie ulic¹ Œwierczewskiego (obecnie Senatorska) w Zb¹szyniu. Zdjêcie wykonane w godzinach przedpo³udniowych z okna mieszkania prywatnego autora. Fot. Grzegorz ¯o³nierkiewicz, zbiory Oœrodka KARTA [stan wojenny, wojsko, ulica, czo³gi, uzbrojenie]

37 lat temu – nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku – komunistyczna władza wprowadziła w Polsce stan wojenny. Zawieszona została działalność wszystkich organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych. Na ulicach pojawiło się uzbrojone wojsko.

W czasie trwania stanu wojennego internowanych zostało około 10 tysięcy osób, tysiące było represjonowanych, setki tysięcy trafiło na emigrację. Życie straciło około 100 osób.

M.in. w Lublinie i w Zamościu zaplanowano oficjalne obchody rocznicy tych wydarzeń.

W Lublinie uroczystości odbywać się będą w kościele pobrygidkowskim przy ulicy Narutowicza. Rozpoczną się koncertem „Pieśni Niepokornej” w hołdzie internowanym i represjonowanym. Potem odprawiona zostanie msza święta, po której uczestnicy przejdą pod pomnik patrona Solidarności – błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Początek koncertu o godzinie 17.00. Uroczystości przy pomniku zaplanowano około 19.15. Godzinę wcześniej, przed tablicą ks. Popiełuszki przy ulicy Królewskiej, ONR i Młodzież Wszechpolska zapowiedziały manifestację upamiętniającą ofiary stanu wojennego.

W Zamościu zaplanowano rekonstrukcję historyczną na Rynku Solnym. Rozpocznie się ona o godzinie 15.00. Zaś dwie godziny później odprawiona zostanie msza święta w kościele redemptorystów pod wezwaniem świętego Mikołaja (ul. Tadeusza Kościuszki 1).

W Biłgoraju powiatowe uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.45 od zbiórki pocztów sztandarowych przed sanktuarium świętej Marii Magdaleny (ul. Krzeszowska 1). W programie montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju i okolicznościowe przemówienia oraz msza święta w intencji ojczyzny. Delegacje złożą także kwiaty przy tablicach upamiętniających działalność Solidarności oraz jej kapelana – błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę.

W Białej Podlaskiej przed pomnikiem Solidarności przy ul. Warszawskiej o godzinie 15.00 złożone zostaną kwiaty. Z kolei o 17.50 uroczystości przeniosą się do kościoła przy ul. Długiej, gdzie przed tablicą ofiar stanu wojennego prezydent miasta Michał Litwiniuk w imieniu społeczności bialskiej złoży kwiaty. O godzinie 18.00 rozpocznie się msza święta w intencji ojczyzny i za ofiary stanu wojennego.

Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie zachęca do włączenia się w kampanię Zapal Światło Wolności. Wystarczy o godzinie 19.30 zapalić świeczkę i ustawić ją w oknie.

Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 roku.

PaSe / TsF / MaT / opr. MatA

Na zdjęciu czołgi T-55 podczas stanu wojennego w Zbąszyniu /fot. J. Żołnierkiewicz – http://www.solidarnosc.gov.pl/index.php?document=48, Domena publiczna, Link/

Exit mobile version