Kilkadziesiąt osób wzięło udział w korowodzie otwierającym wystawę upamiętniającą podpisanie unii polsko-litewskiej w Lublinie. Na kilkunastu planszach zainteresowani mogą poznać jej genezę oraz znaczenie dla obu państw.
– Unię lubelską podpisano 1 lipca 1569 rok i był to jedyny tego typu akt w całej Europie – mówi współorganizator wystawy, historyk dr Marcin Gapski z Muzeum Lubelskiego w Lublinie. – Powinniśmy szczególnie podkreślać, ze Europa Środkowo-Wschodnia narodziła się tak naprawdę w momencie podpisania unii lubelskiej. Jest ona do dziś dla nas wszystkich wzorem, jak można rozwiązywać spory, jak pomimo różnic dążyć do porozumienia i szukać kompromisu.
Wystawę można oglądać przed pałacem Lubomirskich przy placu Litewskim 3 w Lublinie. – Lublin powinien być dumny ze swojej historii – mówi Piotr Wojcieszuk z lubelskiej Fundacja Belriguardo – Okno na Historię i Sztukę. – Dzisiaj możemy myśleć o Lublinie jako o mieście, które jest w pewien sposób prowincjonalne czy peryferyjne, ale wtedy było to jedna z miejscowości, w których całkiem realnie mogła istnieć stolica państwa. To, że stolicą została Warszawa, jest właściwie przypadkiem – stwierdza Piotr Wojcieszuk.
Wystawę o unii polsko-litewskiej można oglądać przed Pałacem Lubomirskich przy placu Litewskim 3 w Lublinie do 28 lutego.
MaTo / opr. ToMa
Na zdj.: „450-lecie unii lubelskiej. Historia, pamięć, tradycja” – otwarcie wystawy edukacyjnej na placu Litewskim w Lublinie, 28.12.2018, fot. Mirosław Trembecki