Miejska Biblioteka Publiczna, młodzież, seniorzy, rodziny z dziećmi i lokalni działacze w Hrubieszowie dostaną wspólne miejsce do działania. Serce życia społecznego miasta już wkrótce zacznie bić w Hrubieszowskim Centrum Dziedzictwa. Jego siedziba będzie się mieścić w zabytkowym – obecnie zdegradowanym – budynku Syndykatu Rolniczego przy ulicy 3 Maja.
Nowa przestrzeń jest potrzebna
– To ważna inwestycja dla biblioteki, bo od wielu lat borykamy się z problemem lokalowym. Mamy złe warunki. Jest za mało miejsca na księgozbiór, na swobodne korzystanie ze zbiorów przez czytelników. Brakuje stałych miejsc pracy dla bibliotekarzy – przyznaje Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie, Halina Kurek.
Budynek wymaga całkowitej rewitalizacji
– Budynek syndykatu rolniczego jest obiektem zabytkowym, objętym rewitalizacją – przyznaje Paweł Wojciechowski, zastępca burmistrza Hrubieszowa. – Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa wynika z pomysłów i konsultacji przeprowadzonych z mieszkańcami. Obecnie budynek jest zdegradowany, jednak z piękną architekturą. Myślę, że teraz będzie wizytówką miasta.
– Budynek powstał w 1914 roku, tuż przed wybuchem I wojny światowej – zauważa Jerzy Krzyżewski z Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego. – W 1923 roku dostawiono piętro. Ciekawostką jest to, że w latach 1934-1936 w tym budynku mieszkał Henryk Dobrzański „Hubal”. Budowla po wyzwoleniu został przejęty przez PZG. W 1994 roku budynek kupił prof. Stefan du Chateau i powstała tu fundacja polsko-francuska.
– Z uwagi na to, że budynek jest zabytkowy, konserwator kładzie duży nacisk na odtworzenie wszelkich elementów architektonicznych – zaznacza Anna Wójcik-Dąbrowska, pracownik ds. rewitalizacji w Hrubieszowie. – Elewacja będzie całkowicie odrestaurowana, całkowita zmiana aranżacji wewnątrz budynku, a także część stropów.
Co będzie w budynku?
– Wokół planu wniosku biblioteka ma być zarządcą całego budynku i zajmować cały parter, aby ułatwić dostęp czytelnikom w każdym wieku. Pozostała część będzie przeznaczona dla innych grup społecznych: seniorów, młodzieży oraz fundacja przyjaźni polsko-francuskiej – wyjaśnia Halina Kurek.
– Na I piętrze będą sale konferencyjne i szkoleniowe, także dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Hrubieszowskiej Rady Młodzieżowej i wolontariuszy – mówi Anna Wójcik-Dąbrowska. – Główną ideą tego miejsca jest integracja społeczna. Chcemy, by młodzi byli użyteczni dla siebie i społeczeństwa, mogli się rozwijać i mieli lepszy start.
W Hrubieszowskim Centrum Dziedzictwa znajdzie się też przestrzeń dla organizacji pozarządowych. Łączny koszt inwestycji to około 13 milionów złotych. Prawie 10,5 miliona zł z tej kwoty pokryje dotacja w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.
AlF / opr. KS
Fot. Aleksandra Flis