Wojewódzkie Centrum Obsługi Rolnictwa powstanie w Lublinie. Dziś instytucje zajmujące się obsługą rolników podpisały list intencyjny.
Jak mówi prezes Lubelskiego Rynku Hurtowego w Elizówce, Artur Niczyporuk, konsolidacja nie oznacza połączenia tych instytucji: – Ma polegać na tym, że wszystkie instytucje okołorolnicze mają być skupione w jednym miejscu. Żadna z tych instytucji nie straci własnej podmiotowości. Będą dobrze skomunikowane między sobą i w dobrej lokalizacji. Będzie to wielkie udogodnienie dla tych firm i dla rolników. Będzie tam Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Ośrodek Doradztwa Rolniczego, wszystkie inspektoraty i instytucje podlegające Ministerstwu Rolnictwa.
– Ta obsługa rolna powinna być w jednym budynku, żeby rolnik mógł sobie zaplanować jeden dzień pobytu w Lublinie w takim budynku i załatwić wszystkie możliwe sprawy oraz skorzystać ze wszystkich możliwych porad, jakie państwo musi rolnikowi udzielić w skomplikowanej sytuacji na rynku europejskim – mówi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek: – Powstanie takiego Centrum Obsługi Rolnictwa na Elizówce, gdzie jest świetne miejsce i dojazd, jest najlepszym pomysłem, jaki mógł powstać.
– Wchodzimy w ten układ z tego względu, że pracownicy, ale też rolnicy, będą mieli lepsze warunki do załatwiania swoich spraw – mówi Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: – Jeżeli chodzi o Agencję, nasze biura są rozrzucone po całym rynku hurtowym.
– Zielone światło z Ministerstwa Rozwoju Rolnictwa i Wsi na utworzenia takiego Centrum już jest – mówi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
– Najważniejsze jest to, że tu nie chodzi o żadne dzierżawy – dodaje Artur Niczyporuk: – Każdy z uczestników tego projektu będzie pełnoprawnym właścicielem swojej części, do wysokości udziałów. Nie będzie żadnych czynszów. Będą bieżące opłaty dla tych firm, natomiast każdy podmiot w tym stowarzyszeniu będzie właścicielem swojej części budynku.
– Teraz chodzi tylko o to, żeby ten list intencyjny przekuć w konkretne decyzje finansowe na poziomie poszczególnych instytucji w centralnej Warszawie. Ale decyzja jest podjęta. Odwrotu nie ma – podkreśla Przemysław Czarnek.
Porozumienie dotyczące powstania Wojewódzkiego Centrum Obsługi Rolnictwa w Lublinie poza wojewodą podpisali przedstawicie m.in. Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, lubelskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie, Lubelskiej Izby Rolniczej i Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.
Jest to pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Do podobnej konsolidacji przymierza się województwo zachodniopomorskie
JZon (opr. DySzcz)
Fot. Jarosław Zoń