W Lublinie stanął pomnik Idziego Radziszewskiego

img 3967 2

W Lublinie odsłonięto pomnik założyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, księdza Idziego Radziszewskiego. To wydarzenie kończące obchody jubileuszu 100-lecia uczelni. Pomnik stoi na skwerze imienia arcybiskupa Józefa Życińskiego, nieopodal uczelni.

– Ksiądz Idzi Radziszewski był bardzo dobrze wykształconym intelektualistą, wizjonerem i świetnym organizatorem, który uczynił Lublin miastem uniwersyteckim – mówi rektor KUL, ksiądz Antoni Dębiński: – W trudnym okresie zdołał zrealizować swoją ideę uniwersytetu.

2,5-metrowy, wykonany z brązu pomnik stoi na metrowej wysokości granitowym postumencie. Ksiądz trzyma księgę z napisem „Veritas in Caritate” – „prawda w miłości”.

Autorem pomnika jest profesor Jerzy Fober, kierownik Zakładu Rzeźby na Uniwersytecie Śląskim. Jak mówi, chciał nawiązać do idei KUL, czyli pogodzenia nauki z wiarą: – W postaci księdza Radziszewskiego, podającego prawą ręką księgę – symbol nauki, a lewą wskazującą na order prałacki z wizerunkiem Matki Boskiej, w bardzo prosty i czytelny sposób powiedziałem o tych dwóch wartościach: nauce i wierze.

Uroczyste odsłonięcie pomnika księdza Idziego Radziszewskiego odbyło się dokładnie 100 lat po pierwszej inauguracji roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Odbyła się ona 8 grudnia 1918 roku w gmachu Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Lublinie – wówczas tymczasowej siedzibie uniwersytetu.

Przez 100 lat działalności KUL wykształcił około 125 tysięcy absolwentów.

PaSe (opr. DySzcz)

Na zdj. odsłonięcie pomnika księdza Idziego Radziszewskiego, Lublin, 08.12.2018, fot. Mirosław Trembecki

Exit mobile version