W Lublinie odsłonięto pomnik założyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, księdza Idziego Radziszewskiego. To wydarzenie kończące obchody jubileuszu 100-lecia uczelni. Pomnik stoi na skwerze imienia arcybiskupa Józefa Życińskiego, nieopodal uczelni.
– Ksiądz Idzi Radziszewski był bardzo dobrze wykształconym intelektualistą, wizjonerem i świetnym organizatorem, który uczynił Lublin miastem uniwersyteckim – mówi rektor KUL, ksiądz Antoni Dębiński: – W trudnym okresie zdołał zrealizować swoją ideę uniwersytetu.
2,5-metrowy, wykonany z brązu pomnik stoi na metrowej wysokości granitowym postumencie. Ksiądz trzyma księgę z napisem „Veritas in Caritate” – „prawda w miłości”.
Autorem pomnika jest profesor Jerzy Fober, kierownik Zakładu Rzeźby na Uniwersytecie Śląskim. Jak mówi, chciał nawiązać do idei KUL, czyli pogodzenia nauki z wiarą: – W postaci księdza Radziszewskiego, podającego prawą ręką księgę – symbol nauki, a lewą wskazującą na order prałacki z wizerunkiem Matki Boskiej, w bardzo prosty i czytelny sposób powiedziałem o tych dwóch wartościach: nauce i wierze.
Uroczyste odsłonięcie pomnika księdza Idziego Radziszewskiego odbyło się dokładnie 100 lat po pierwszej inauguracji roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Odbyła się ona 8 grudnia 1918 roku w gmachu Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Lublinie – wówczas tymczasowej siedzibie uniwersytetu.
Przez 100 lat działalności KUL wykształcił około 125 tysięcy absolwentów.
PaSe (opr. DySzcz)
Na zdj. odsłonięcie pomnika księdza Idziego Radziszewskiego, Lublin, 08.12.2018, fot. Mirosław Trembecki