W Senacie otwarto wystawę „KUL uniwersytetem niepodległej Polski 1918–2018”

kul3

W Senacie otwarto wystawę o poświęconą Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu Jana Pawła II „KUL uniwersytetem niepodległej Polski 1918-2018”. Wystawa prezentuje historię uczelni, sylwetki jej wybitnych wykładowców, a także jej wkład w rozwój Polski.

Senator Kazimierz Wiatr powiedział, że jest to przypomnienie nie tylko momentu powstania KUL-u, ale także tego, co działo się przez 100 lat. – Uniwersytet ma 10 wydziałów, w tym 2 zamiejscowe, 46 kierunków kształcenia, rozwijający się kampus, ważne badania naukowe, licznych studentów. Najważniejsze były osoby tworzące uniwersytet – ważne dla II RP w trudnym czasie PRL-u, ale także dziś – mówił.

Profesor Wiatr przypomniał słowa świętego Jana Pawła II skierowane do pracowników i studentów KUL na Jasnej Górze w 1979 roku, w czasie pierwszej papieskiej pielgrzymki.

Otwierając wystawę wicemarszałek Senatu Maria Koc mówiła o mądrości i zapobiegliwości naszych przodków, którzy przygotowywali się do tego, by kiedy tylko nadarzy się okazja tworzyć silne struktury i instytucje niepodległego państwa polskiego.

Przypomniała, że pierwszy rektor KUL, ksiądz Idzi Benedykt Radziszewski pełniąc posługę kapłańską w Petersburgu, zbierał wśród żyjących tam Polaków środki na powołanie w wolnej Polsce katolickiego uniwersytetu. – Takiego, który będzie kształcił młode pokolenia Polaków, polską inteligencję w duchu chrześcijaństwa, przywiązania do Kościoła i wartości. Maksyma „Bogu i Ojczyźnie” przyświecała Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu, gdy powstawał i jest tak do dnia dzisiejszego. Uczelnię opuściło ponad 100 tysięcy absolwentów, to elity państwa polskiego.

Wykładowcami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego byli między innymi kardynał Karol Wojtyła, Wiesław Chrzanowski, Władysław Bartoszewski i ksiądz Franciszek Blachnicki.
Senator Kazimierz Wiatr powiedział, że wystawa jest symbolicznym zamknięciem ogłoszonego przez Senat Roku Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

IAR / RL

Fot. senat.gov.pl

Exit mobile version