„Moda na odblaski” taki tytuł nosił konkurs, którego finał odbył się w Lublinie. Miało to zachęcić uczniów do przedstawienia własnego pomysłu na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Młodzi ludzie mieli wykonać strój artystyczny lub projekt projektu elementu odblaskowego – np. breloczka, wisiorka, czy opaski.
Naczelnik Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie podkomisarz Robert Koźlak, przypomniał, że pomysł zrodził się w jego wydziale. – Na etapie powiatowym zdaniem było zainspirowanie do noszenia odblasków w różnych porach roku – wyjaśnia. – Każda drużyna pokazywała strój wiosenny, letni, jesienny i zimowy. W finale jest także wiersz związany z noszeniem odblasków. Przez tę modę chcemy zachęcić nie tylko dzieci, ale też dorosłych i starszych. Pragniemy, by stało się to modą, a nie obowiązkiem.
Nowe formy odblasków
– Pomysły są nieograniczone – dodaje podkomisarz Koźlak. – Producenci skuszą się na produkcję, ponieważ już np. po rozłożeniu parasolki pojawiły się tam elementy odblaskowe.
– Przyszyliśmy ledy do końcówek parasola, można je włączyć. Pięknie się świeci i jest widoczne – zaznacza Barbara Hołownia, nauczyciel Szkoły Podstawowej w Huszczy.
Wśród dziecięcych pomysłów pojawiły się: sukienka w odblaskowe koła, bluzka i spódnica z odblaskowymi sercami, paski na kurtkach, czapkach i plecakach.
Pierwsze miejsce w kategorii uczniów młodszych z klas I-IV zajęła Szkoła Podstawowa numer 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie, zaś w kategorii klas V-VIII Szkoła Podstawowa w Stawie.
JZon / opr. KS
Fot. Jarosław Zoń