Kościół franciszkanów na Starym Mieście w Zamościu był największym tego typu obiektem barokowym w XVII-wiecznej Polsce. Zbudował go Tomasz Zamoyski. Wraz z pierwszym rozbiorem Polski budynek został odebrany zakonowi przez austriackiego zaborcę i przeznaczony na cele świeckie.
Aktualnie trwa jego odbudowa na podobieństwo majestatycznego pierwowzoru. Sprawdziliśmy, jak przebiegają prace.
– Wnętrze kościoła – czyli m.in. posadzki, ściany i strop – jest w wielkiej ruinie. Chcemy z tego stworzyć piękno architektoniczne i przywrócić je na ile się da, czyli na wzór tego, które kiedyś istniało w XVII i XVIII wieku – mówi ojciec Andrzej Zalewski, proboszcz Parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu. – Czeka nas ogrom pracy, ponieważ przez 200 lat kościół był przebudowywany. Mieściły się tu magazyny broni, szpital, koszary, a ostatnimi czasy kino, teatr i liceum. Dzieła odbudowy nie moglibyśmy rozpocząć gdyby nie europejskie fundusze. Ten wkład to 85%. 15% stanowi zaangażowanie parafii i naszej społeczności (około 4 milionów złotych). Obecnie odwołujemy się do dobroci ludzkich serc, szukamy wsparcia u osób indywidualnych i instytucji państwowych oraz prywatnych. Jak do tej pory – z powodzeniem.
– Jesteśmy na etapie wykonywania elementów konstrukcyjnych – wyjaśnia Andrzej Kulasowski, kierownik robót budowlanych. – Trwa murowanie nawy głównej, która zostanie podniesiona o 16 metrów w stosunku do stanu obecnego. Wykonywane są elementy żelbetowe. Trzy nawy są przykryte sklepieniem. Po zakończeniu tego etapu przystąpimy do kolejnych tj. związanych z konstrukcją dachu i pokryciem kościoła.
– Największym wyzwaniem są „niespodzianki”, które się pojawiają niemal każdego dnia – mówi inżynier budowy, Bartłomiej Morski. – Skuwamy stare tyki i odkrywamy coś nowego. To pozostałości po licznych przebudowach. Odkryliśmy np. wejście do piwnic w trzeciej kondygnacji podziemnej. Liczymy na ogromną satysfakcję po ukończeniu prac. Wystrój architektoniczny z pewnością będzie robił wrażenie. Odtwarzamy np. głowice korynckie.
Szacowany przez firmę budowlaną czas zakończenia prac to koniec 2020 roku. Więcej informacji o rewitalizacji, wizualizacje i wskazówki, jak wspomóc inwestycję, można znaleźć na stronie internetowej www.dzieloodbudowy.pl.
AlF / opr. ToMa
Fot. DySzcz