Na zdjęciu: Piotr Sendecki i Grażyna Lutosławska (fot. Marzenna Sendecka)
W Susch, małej szwajcarskiej miejscowości w pobliżu Davos i St. Moritz, powstało muzeum, przestrzeń dla sztuki współczesnej. Obok wystaw czasowych w muzeum znajdą się tworzone specjalnie z myślą o tym miejscu realizacje wybitnych polskich i światowych artystów, a także m.in. programy rezydencji. Muzeum mieści się w miejscu dawnego dwunastowiecznego klasztoru i dziewiętnastowiecznego browaru – obejmuje 25 sal i ponad 1500 m2 przestrzeni wystawienniczej, a także bibliotekę, salę przeznaczoną na wykłady i performance. Muzeum w Susch ufundowała Grażyna Kulczyk, propagatorką i mecenaska sztuki współczesnej, ambasadorka polskiej oraz środkowo i wschodnioeuropejskiej sztuki współczesnej. Wśród gości zaproszonych na otwarcie Muzeum w Susch byli Marzenna i Piotr Sendeccy z Lublina. Piotr Sendecki opowie o tym wydarzeniu w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
Opowiemy także o wystawie „24H” w Ładno Pracowni przy ul. Lubartowskiej, prowadzonej przez fundację Piękno Panie. Wernisaż odbędzie się w sobotę o godzinie 18.00, wystawa zniknie ze ścian galerii w niedzielę o 18.00. „To efemeryczny projekt artystyczny, wymyślony przez mieszkającą w Berlinie kuratorkę Paulinę Olszewską i realizowany przez Krupa Gallery z Wrocławia, która jeszcze przed oficjalną inauguracją swojej stałej siedziby w różnych miastach w kraju i za granicą realizuje projekt 24H, który opiera się na krótkim, bo tylko dwudniowym działaniu zarażającym sztuką nietypowe dla niej przestrzenie: puste mieszkania, budynki czy miejsca w procesie transformacji” – czytamy w zaproszeniu. Zobaczymy prace artystów z Berlina (Ola Eibl, Nadine Fecht, Fernarda Figuereido, April Gertler, Aneta Kajzer, Anna Kott, Nina Maria Küchler, Alanna Lawley, Ann Oren, Azar Pajuhandeh, Sara Wallgren, Julia Lia Walter, Witte Wartena) i Lublina (Katarzyna Bielak, Jakub Ciężki, Magdalena Franczak, Alena Hrybianchuk, Stanisław Kamiński, Piotr Korol, Mikołaj Kowalski, Robert Kuśmirowski, Małgorzata Pawlak, Joanna Polak, Szymon Popielec, Mariusz Tarkawian, Agnieszka Zawadzka). Każdy z nich dostał do dyspozycji kartkę papieru formatu A 4. Paulina Olszewska będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
Gośćmi programu będą też Iwona Bielska i Grażyna Dyląg. W niedzielę w Teatrze Starym w Lublinie odbędzie się przedstawienie „Marleni”, ostatnie w popremierowym cyklu kilku spektakli. W Teatrze Starym wyreżyserował „Marleni” Mikołaj Grabowski. Jest to opowieść o spotkaniu dwóch wielkich aktorek, ikon lat 30. – Marleny Dietrich i Leni Riefenstahl. Były niemal rówieśniczkami, obie zaczynały karierę filmową w latach 20-tych w Niemczech. Później Dietrich wyjechała do Ameryki i w czasie wojny zagrzewała do walki amerykańskich żołnierzy walczących z nazizmem, Riefenstahl natomiast kręciła propagandowe filmy na zlecenie NSDAP. W spektaklu wg sztuki, którą napisała Thea Dorn, inaczej niż w rzeczywistości, kobiety mają okazję spotkać się raz jeszcze, po kilkudziesięciu latach, w Paryżu, w noc śmierci Dietrich. W rolę Marleny Dietrich wcieliła się Iwona Bielska, Leni Riefenstahl zagrała Grażyna Dyląg. Aktorki spotkały się w latach 70. na planie filmu „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego. Obie rozpoczynały wtedy aktorskie kariery w Polsce. Iwona Bielska została później gwiazdą polskich scen teatralnych, zagrała wiele znakomitych ról filmowych, a Grażyna Dyląg, zatrzymana przez stan wojenny po tamtej stronie żelaznej kurtyny, rozwijała swoją karierę w Niemczech i Austrii. Pracuje tam do dziś jako aktorka teatralna i filmowa, jest też profesorem uczelni teatralnych.
Zaprosimy też na spektakle do Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie: na „Hindełe, siostrę sztukmistrza” i „Braci Grimm dla dorosłych”.
Do usłyszenia tuż po godzinie 7.00 – Grażyna Lutosławska.