Rozpoczynamy kolejny rok, którego kalendarz układa się w sposób w dogodny dla pracowników. Czeka nas aż siedem długich weekendów. W 2019 roku 3 z 13 świąt przypadają w niedzielę.
Jednak jeśli ktoś chce zaplanować dłuższy wypoczynek korzystając z innych świąt to można było zacząć już w tym tygodniu. 1 stycznia wypadł we wtorek – żeby odpoczywać 4 dni wystarczyło wziąć wolne w poniedziałek 31 grudnia.
Kwiecień – maj
Święto Pracy 1 maja przypadło w tegorocznym kalendarzu w środę, Święto Konstytucji 3 Maja w piątek. Wystarczy wziąć w czwartek 2 maja wolne, żeby odpoczywać 5 dni bez przerwy. Ponieważ wcześniej dość blisko jest Wielkanoc warto rozważyć urlop od 23 do 30 kwietnia i 2 maja, a da nam to aż 16 dni wolnych od pracy.
Czerwiec
Kolejnym długim weekendem można będzie się cieszyć biorąc wolny piątek 21 czerwca, tuż po święcie Bożego Ciała. Zyskamy w ten sposób 4 dni wolne.
Sierpień
Podobnie w czwartek wypada Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia. I tu także wzięcie urlopu w piątek da nam 4 dni bez pracy.
Listopad
Z kolei 1 listopada wypada w piątek, a 11 listopada w poniedziałek, co wydłuża każdy z tych weekendów.
Boże Narodzenie
Dłużej możemy też świętować Boże Narodzenie. Wigilia wypada we wtorek – można więc wziąć trzy dni urlopu (w poniedziałek, wtorek i piątek), żeby mieć cały tydzień wolnego.
Warto również pamiętać, że w 2019 roku wchodzą w życie przepisy zwiększające ograniczenia handlu w niedziele. Będzie się on odbywał tylko w ostatnie niedziele miesiąca. Wyjątkiem będzie kwiecień, gdy handlowa będzie także niedziela 14 kwietnia poprzedzająca Wielkanoc. Podobne odstępstwo znajdziemy w grudniowym kalendarzu. Bez zakazu handlu będą w tym miesiącu aż trzy niedziele, 15, 22 i 29 grudnia 2019.
LeW / opr. KS
Fot. KS